Bol i trnci u prstima šake tijekom trudnoće

Neke trudnice pred sam kraj trudnoće osjetit će bol u prstima šake te imati osjećaj kako im je pri hvatanju predmeta stisak slabiji. Najvjerojatnije se u tom slučaju radi o tzv.

4dd4ee3f7ca18

sindromu karpalnog tunela. "Carpus" na latinskom znači "zglob". Karpalni tunel u ručnom zglobu je cijev kroz koju prolazi veliki živac iz podlaktice u šaku.

Sa svake strane tunela nalaze se kosti zgloba, dok se s gornje strane nalazi ligament. U tunelu ima malo mjesta, pa kod neželjenih podražaja (npr. ozljeda, upala, oticanja, degenerativnih promjena, vanjskih pritisaka na tunel), dolazi do zadebljanja ovojnice karpalnog tunela, odnosno do pritiskanja živca. Ako pritisak dosegne razinu na kojoj živac ne može ispravno obavljati funkciju, javljaju se sljedeći simptomi: bol, trnci, žarenje u prstima i ponekad slabost u šaci.

Palac, kažiprst, srednji prst i donji dio malog prsta su oni u kojima se simptomi pojavljuju. Bolovi se pojačavaju tijekom noći. mogu se proširiti na podlakticu ili cijelu ruku do ramena, pa često otežavaju trudnicama san.

Kako znati je li u pitanju sindrom karpalnog tunela?

Jednostavan test pomoći će vam otrkiti radi li se o spomenutom sindromu. Savinite šaku u zglobu prema dolje (podlaktici) i držite je tako 1 minutu. Ukoliko se bol pojača, radi se o sindromu karpalnog tunela.


Što ga uzrokuje?

Trudnoća je samo jedan od uzroka sindroma. Najvjerojatnije će nestati nakon poroda. Od ostalih uzroka tu su: pretilost, dijabetes, reumatoidni artritis, razne ozljede i nedovoljno lučenje hormona štitnjače.


Kako liječiti sindrom tijekom trudnoće?

Liječnici će vjerojatno izbjegavati u visokom stupnju trudnoće pripisivanje bilo kakvih lijekova. Terapije koje su alternativa lijekovima, zpravo samo ublažuju simptome i olakšavaju bol. Mnoge trudnice koriste tzv. imobilizatore. To može biti obična daščica obložena tkaninom, a koja ima za cilj spriječiti savijanje šake koje nanosi trudnici bol. Drugim riječima, kada je živac u ravnom položaju i ne savija se sa zglobom, nema ni tako jakog pritiska na njega. Imobilizator se postavi i pričvršći kao i kod bilo koje druge ozljede. Imobilizacija se posebno preporuča noću, kada radimo nesvjesne pokrete i kada je bol najjača. 

Ukoliko ovo ne pomogne, liječnik može ubrizgati injekcijom kortizonski lijek u samo tkivo oko karpalnog tunela, gdje će se on dalje proširiti po bolnom području. Manje doze kortizona ne bi trebale štetiti ni vama niti bebici u trbuhu.