Aromaterapija - prirodna, ljekovita i preventivna metoda rješavanja trudničkih tegoba

"Mnoge žene upravo se u trudnoći okreću nekim zdravijim i prirodnim metodama rješavanja zdravstvenih tegoba te olakšavanja i ublažavanja simptoma hormonalnih prevrata koji im se događaju", kazala nam je odmah na početku dipl

4d79fdabb1849

. ing. Matilda Ivaniš Knez. Ona je certificirani aromaterapeut i konzultantica za prirodnu kozmetiku i eterična ulja te radi kao savjetnica u tvrtci Biovega.

Aromaterapija je dobra opcija, jer djeluje ljekovito, preventivno, tretira određenu tegobu, a mirisi eteričnih ulja snažno djeluju na naša raspoloženja, pa mogu umiriti eventualne oscilacije raspoloženja u trudnoći ili pojačati ona dobra i sretna kojima su buduće majke obično obavijene.

"Iznimno je važno prije svega dobro se informirati i upoznati s aromaterapijom", kaže Matilda Ivaniš Knez. Dobar početak svakako je njezina knjiga "Aromaterapija - mala kućna ljekarna" u kojoj postoji posebno poglavlje posvećeno trudnicama i bebama, uz sve druge informacije koje svatko treba znati prije no što počne upotrebljavati eterična ulja. U tom ćete vodiču pronaći i konkretne tegobe s kojima se susreću trudnice i recepte kako si pomoći uz pomoć kombinacija eteričnih ulja.

Trudnice trebaju biti osobito pažljive, jer neka ulja potiču menstruaciju, pa su potencijalno abortivna. No uz znanje, pažljivo rukovanje i kvalitetne proizvode, svaka žena može si pomoći sama, kod kuće, uz pomoć svoje male prirodne kućne ljekarne.

Važna je kvaliteta eteričnih ulja

Gospođa Ivaniš Knez posebno je naglasila da trudnice i dojilje moraju koristiti kvalitetne preparate. Naime, naše je tržište preplavljeno raznim eteričnim uljima koja se nazivaju ekološkima, a zapravo to uopće nisu. Osim toga, pakirana su u neadekvatne bočice s manjkavim oznakama i informacijama na deklaracijama. Zakonska regulativa u Hrvatskoj loša je i nije jasno definirano koje kriterije prirodno uzgojeno ulje mora zadovoljavati.

"Kod proizvodnje eteričnih ulja, najvažniji je sam proces uzgoja biljke. Idealno je kada je on organski, biodinamički i kada se radi o divljeraslom bilju", objašnjava Matilda Ivaniš Knez te dodaje da se kod uzgoja biljaka za eterična ulja ne smiju koristiti pesticidi, herbicidi niti umjetna gnojiva.

Kod korištenja pesticida u uzgoju, zadnja špricanja obavljaju se kada je plod biljke već formiran. U pukotinama na plodu nalaze se spremnici ulja (npr. kod naranče i citrusa općenito), te bivaju kontaminirani otrovom za ubijanje insekata i korova. Ukoliko se iz takvih plodova izdvaja eterično ulje, ti otrovi ostaju i u finalnom proizvodu, te se upotrebom apsorbiraju u organizam čovjeka.

Kako odabrati kvalitetno eterično ulje?

Kada krenete u potragu za uljima, obratite pažnju na nekoliko stvari. Važno je da na bočici piše latinsko ime biljke, zemlja porijekla, a ulje mora biti pakirano u tamnoj bočici.

Najbolja ulja, otkriva Matilda Ivaniš Knez, su iz onih biljaka koja su uzgajana u zemljama u kojima su samonikle. Njezina preporuka su Primavera ulja njemačkog proizvođača koja se mogu pronaći u trgovinama Bio&Bio. Ona doista zadovoljavaju sve kriterije organskog uzgoja.

Kako eterična ulja djeluju na organizam?

Struktura ulja slična je strukturi kože. Ulje ulazi u dublje slojeve kože gdje se apsorbira u optok limfe i krvi, što znači da završava u stanicama organizma. Stoga je važno da koncentracija ne bude prejaka, odnosno da se vodimo prema receptu - manje je više.

Preosjetljivost na mirise u trudnoći i eterična ulja

neka eterična ulja imaju doista intenzivan miris, pa mogu smetati trudnicama kojima su osjeti pojačani. U tom slučaju, Matilda Ivaniš Knez preporučuje da slušate svoje tijelo i što vam ono govori. Trudnicama se obično u terapeutske svrhe određuje duplo manja koncentracija, no ako je i to previše, treba smanjiti količinu ili pak odustati i pokušati ponovno kroz neko vrijeme.

Koja ulja nikako ne dolaze u obzir u trudnoći?

Trudnice obavezno trebaju izbjegavati ulja puna ketona i fenola, a to su primjerice kadulja, origano, cimet, klinčić, timijan, izgo i mnoga druga s kojima se svaka trudnica željna aromaterapije treba unaprijed informirati.

Uradi sam ili je bolje potražiti pomoć stručnjaka?

Ukoliko se doista dobro informirate o pojedinim uljima i njihovom utjecaju na organizam, svoje pripravke doista možete pripremati sami kod kuće i sami ih nanositi prema potrebi i specifičnoj vrsti tegobe. Ukoliko ipak ne osjećate dovoljno hrabrosti, obratite se aromaterapeutu s time da pripazite da je on doista certificirani stručnjak na tom polju.

* * *

Matilda Ivaniš Knez dala nam je i dva konkretna recepta za prevenciju nekih tipičnih trudničkih tegoba:

Recept za prevenciju nastanka strija

Pomiješati 80 ml ulja badema s 20 ml ulja divlje ruže. U to dodati 10 kapi ulja lavande i 5 kapi ulja mandarine. Sve zajedno mazati na kritične zone ili cijelo tijelo dva puta dnevno. Važno je pripravak mazati na vlažnu kožu!

Ovaj pripravak može se koristiti tijekom cijele trudnoće, ali i nekoliko mjeseci nakon poroda kada se koža skuplja. Badem i divlja ruža daju koži elastičnot i djeluju preventivno protiv pucanja u srednjem sloju. Lavanda će smiriti iritacije na koži, a njezin miris djelovati također umirujuće na trudnicu. Lavanda ublažava i bolove, pa dobro dođe u zadnjim mjesecima trudnoće kada se javlja križobolja. Mandarina je isto više tu zbog mirisa. Ona potiče veselo raspoloženje iščekivanja bebina dolaska na svijet.

Recept za ublažavanje oticanja nogu

Na 100 ml cvjetne vodice hamamelisa treba dodati 7 kapi ulja od čempresa i 8 kapi ulja grejpa. Ovaj pripravak spreja se po nogama do dva puta dnevno.

Grejp u ovoj kombinaciji potiče limfu i izlučivanje viška nakupljene vode, a ulje čempresa štiti vene.