Pripremite dijete na prvi školski izlet

Vaš je školarac uzbuđen zbog prvog poludnevnog izleta, a uskoro će na programu osvanuti i cjelodnevna putovanja, škole u prirodi, kazališta i muzeji.

Two boys on a railway station, waiting for the train with suitca

Školski, a i vrtićki izleti, uvijek su uzbudljivo iskustvo, kako za dijete tako i za roditelje kojima je izlet često prvo odvajanje od djeteta.

Kvalitetna priprema pomoći će djetetu, roditelju, ali i učitelju da izlet prođe što bezbrižnije i ostane u lijepom sjećanju.

Pravila ponašanja moraju biti jasna

Kada saznate za datum izleta, s djetetom porazgovarajte o tome želi li ići. Ako pokaže otpor, pokušajte mu objasniti kako su školski izleti idealna prilika za druženje s prijateljima u znatno opuštenijoj atmosferi.

Prva zajednička putovanja s razredom najčešće su u obližnje gradske muzeje, kina i kazališta pa, ako je već odlazio na takva mjesta, vaš mališan neće imati strah od nepoznatoga.

Ako je riječ o prvom odlasku u neku kulturnu ustanovu, pripremite ga na posebna pravila ponašanja koja ga tamo očekuju. Objasnite mu kako u kazalištu ne smije jesti ni piti, a u muzeju ne smije razgovarati. Najvažnije pravilo koje vaš školarac mora poštivati je ono da je učiteljeva riječ glavna te da se ponaša u skladu s njegovim/njezinim naredbama.

Lagana hrana za dulja putovanja

Ukoliko je riječ o izletu van grada, vodite računa o nekoliko važnih faktora. Ukoliko dijete ide na poludnevni ili cjelodnevni izlet autobusom ili vlakom, raspitajte se koliko će vremena provesti u vozilu. Ako do sada niste putovali na dulje relacije, može se dogoditi da vaše dijete teže podnosi put, a da to i ne znate pa ne bi bilo loše da mu date polovicu tablete protiv povraćanja pola sata prije puta kako biste izbjegli neugodne situacije.

Ukoliko niste pobornik tableta, spakirajte mu polovicu tablete da se nađe u slučaju nužde, a za doručak mu nikako ne nudite mliječne proizvode, jaja ili tešku prženu hranu.

Prije puta, dijete neka pojede lagani namaz na kruhu i popije umirujući biljni čaj, a za put mu pripremite jedan do dva obroka, ovisno o duljini izleta. Najbolja je opcija u bijelo pecivo staviti laganu pureću ili pileću salamu ili tanko narezan tvrdi sir. Izbjegavajte majonezu, ketchup i druge umake koji se u toplom okruženju mogu pokvariti.

Za piće djetetu koje putuje nekoliko sati spakirajte isključivo vodu, a nikako gazirane ili preslatke voćne sokove koji mu mogu prouzročiti mučninu. Uz sendvič i vodu, dobro će doći i najobičniji slani štapići, a sirovo voće i povrće radije ostavite za neku drugu prigodu.

U slučaju nezgode zbog mučnine, vodite računa da dijete u ruksaku ima barem jednu majicu za presvlaku i jednu plastičnu vrećicu ako osjeti da mora povraćati u autobusu.

Uvijek misliti na osobne stvari

Djeca su zaigrana i ponekad lako skreću pažnju s osobnih stvari pa je važno da vaš mališan ima praktičan ruksak ili torbu s jasno odvojenim pretincima u kojima će držati novce i mobitel. Objasnite djetetu kako ruksak ne smije ispuštati iz vida osim ako netko na njega pazi.

U slučaju da dijete ostaje prespavati na nekom odredištu, isto pravilo vrijedi i za odjeću. Najbolje je da ništa ne vadi iz torbe te da odjeću uzima onako kako mu zatreba. U torbi neka se nađe vrećica za prljavi veš, a svakako mu zapakirajte punjač za mobitel ukoliko ga ima te dovoljno novaca ako si poželi kupiti dodatnu hranu, piće ili neki suvenir.

Ako je riječ o gradskom izletu, u kazalište ili muzej, dijete odjenite prikladno no ako je riječ o duljem putovanju autobusom ili vlakom, radije neka odjene nešto udobno. Ukoliko postoji mogućnost da će na putu spavati, neka sa sobom ponese jastučić da se što udobnije namjesti.