Popularni klinci su okrutniji prema vršnjacima

Kada gledamo američke filmove, najokrutniji klinci obično su oni koji su najpopularniji.

4d53b7aaa5b60

Stereotip koji vlada je da ako si uspješan u školi, iz dobrostojeće obitelji i okružen prijateljima, mora da si i zloban predvodnik zadirkivanja i omalovažavanja manje sretnih vršnjaka. Je li moguće da s popularnošću doista rastu i agresivnost i zloća?

Prije svega, treba napomenuti da uspjeh u školi, bogata obitelj ili puno prijatelja uopće ne moraju biti zalog za uspon na društvenoj ljestvici. Isto tako, nisu agresivnost i sklonost zlostavljanju ono što djecu čini popularnom, već popularnost iz nekog razloga djecu pretvara u agresivce. To nismo rekli mi, već sociolozi sa Sveučilišta u Kaliforniji koji proučavaju interakciju među pojedinim grupama adolescenata.

Zašto popularni imaju potrebu biti agresivni? Sociolog i profesor Bob Faris kaže da je to zato što na taj način obožavani nastoje zacementirati svoj status. Faris je s kolegama pratio oko 3500 tinejdžera starosti od 13 do 15 godina kroz godinu dana i zaključak je bio da uspon na društvenoj ljestvici i status, obično znače i povećanu agresivnost u ponašanju.

Mreža agresivnosti

Prijašnje studije koncentrirale su se na odnos zlostavljač-žrtva te su otkrile kako agresivni pojedinci obično dolaze iz problematičnih obitelji te su skloni depresiji i drugim poremećajima, dok su žrtve obično nepopularni pojedinci s manjkom samopouzdanja.

Faris i njegovi kolege nisu gledali na pojedinačne veze, već su se koncentrirali na društvene mreže gdje se zlostavljanje događa. U obzir su uzeli fizičku agresiju, nasilje u vezi ili prijateljstvu te zadirkivanje (verbalno zlostavljanje), isključivanje i odbacivanje iz društva.

Dobra vijest je da agresivnost i potreba za ugnjetavanjem vršnjaka s vremenom počne opadati, baš kao i popularnost. Isto tako, što im je više stalo do popularnosti, to će klinci biti okrutniji.