Objave na Facebooku dovode do izbacivanja učenika iz škola

Učitelji i ravnatelji u Hrvatskoj sve glasnije upozoravaju da je Facebook postao poveći problem u odnosima među djecom.

4b7c10ac32388

Naime, osim njegovih korisnih strana, dolazi i do negativnih situacija u kojima pojedina djeca bivaju žrtve zlonamjernih vršnjaka. U svijetu je problem otišao još dalje, pa djeca zbog onog što su napisala na Facebooku bivaju isključivana s nastave.

Možda je samo pitanje vremena kada će se i u Hrvatskoj Facebook, kao što je zabiljženo u nekim drugim državama, od ratišta na kojem se sukobljavaju i mire vršnjaci, postati mjesto razračunavanja učenika s nastavnicima.

Incidenti zabilježeni u SAD-u pokazuju da djeca na Facebook stavljaju ružne, neumjesne i uvredljive komentare na račun svojih nastavnika. Taylor Cummings, maturant na jednoj srednjoj školi u Nashvilleu suspendiran je s nastave, a potom i izbačen iz škole, nakon što je na Facebooku objavio komentare o svojim školskim košarkaškim trenerima. Mladić je početkom siječnja sa kućnog računala, izmeđuostalog, objavio na svome Facebook profilu da će sve trenere poubijati.

Ravnatelj škole kaže da Taylor Cummings nije prvi učenik koji je udaljen s nastave zbog neumjesnih i prijetećih komentara na social networking stranici. Iako se mladić ispričao trenerima i naveo da nikada nikoga nije imao namjeru povrijediti, njegova molba za vraćanje u školske klupe bila je odbijena.

Jedan drugi slučaj iz SAD-a vezan je uz objavu fotografija nastavnice, koje je na Facebook postavio učenik.

Ovi slučajevi samo su neki od primjera kako se škole bore sa problemom zaštite privatnosti učenika i nastavnika.

Naime, zabilježeni su i suprotni slučajevi. U gradu Apexu u Sjevernoj Karolini, jedna je učiteljica dobila otkaz jer je sa kolegicama javno komentirala svoje učenike u negativnom tonu. Melissa Hussain, učiteljica u osnovnoj školi bila je suspendirana jer je objavila na social networking stranici neugodan komentar na račun roditelja svojih učenika.

Možda najpoznatiji slučaj je onaj djevojke Katherine Evans, koja je danas brucošica na Sveučilištu na Floridi, ali je tužila bivšeg ravnatelja srednje škole od kojeg traži da se iz njezinog dosjea izbriše navod da je bila suspendirana. Katherine je, naime, 2007. godine bila suspendirana jer je na Facebooku kreirala grupu "Gđa. Sarah Phelps je najgora učiteljica koju sam ikada imala". Grupi su se priključili i ostali učenici te ostavili niz komentara. Grupa je ukinuta, a Katherine Evans u tužbi tvrdi da je povrijeđeno njezino pravo na slobodu govora i mišljenja.

U tome i jest problem...radi li se ovdje o slobodi govora i izražavanju mišljenja, osobito kada je ono neugodno, ali ne i uvredljivo ili pak o povredi privatnosti koja treba biti kažnjena?  
(JK)