Mobiteli i tableti samim prisustvom "kradu" djeci san

Moderna tehnologija i djeca danas su jednostavno dvije stvari koje dolaze „u paketu“.

A cute girl playing with a smartphone

Klinci su od malih nogu okruženi mobitelima, računalima, tabletima i to je postalo normalno, pa čak i poželjno, budući da će im jednog dana informatičko znanje biti od iznimne koristi. Međutim, jedno mjesto ipak bi još uvijek trebalo biti „zona bez tehnologije“. Riječ je o krevetu, odnosno korištenju uređaja prije odlaska na spavanje. Ovo se prvenstveno odnosi na male uređaje – mobilne telefone i tablete, za koje je kroz nekoliko istraživanja dokazano kako mogu značajno poremetiti san samim svojim prisustvom.

Nemiran san

Prosječnom odraslom čovjeku treba barem šest sati sna dnevno. Dijete koje je u razvoju svakako treba više, te svaki sat sna koji tijekom noći izgubi može značiti smanjenu koncentraciju i razdražljivost. Sve to vodi u probleme koji su vidljivi u školi, učenju, ili ostalim aktivnostima. Čak i kada mališan ode „na vrijeme“ u krevet, mnogi roditelji u tom trenutku gube kontrolu nad onime što se dalje događa.

Mobitel, tablet, laptop – sve to često je mališanima nadohvat ruke i jedan pogled na ekran prije odlaska na počinak nerijetko se pretvori u nekoliko sati igranja igrica ili dopisivanja s vršnjacima. Sve to razlozi su zbog čega vaše dijete djeluje iscrpljeno, iako uvijek na spavanje odlazi u „pristojno“ vrijeme.

Međutim, jedno istraživanje je pokazalo i kako sama prisutnost tehnologije blizu mališanovog kreveta može imati negativan učinak na kvalitetu sna.

Prisutnost ekrana

U sklopu provedenog istraživanja, bilo je vidljivo kako više od 50 posto školaraca u Europi spava u neposrednoj blizini mobitela ili tableta. Uspoređujući ovu djecu s njihovim vršnjacima koji kraj sebe nemaju mobilni uređaj, primijećeno je kako njegova prisutnost skraćuje spavanje u prosjeku 20 minuta.

Ono što je još značajnije jest činjenica da, primjerice, televizijski uređaj u djetetovoj sobi nema nikakav učinak na kvalitetu sna kao što je to slučaj s mobilnim uređajima i tabletima. Jedno objašnjenje za to je kako ove vrste uređaja zahtijevaju aktivnost i uključenost djeteta prilikom pretraživanja sadržaja, dok je televizija „pasivnija“, te je lagani pozadinski zvuk često savršena kulisa za san.

Još jedan problem znanstvenici vide u obliku svjetlosti koju ovi uređaji emitiraju. „Plavo svijetlo“ naziv je za svjetlost koja dolazi iz mobilnih uređaja i s vremenom može ostaviti posljedice poput oštećenja vida. Izloženost ovom svjetlu neposredno prije spavanja čak i na svega nekoliko minuta, može poslati mozgu pogrešne signale i promijeniti ritam organizma, držeći ga budnim. Iako je dijete umorno, san tada teško "dolazi na oči".

Postoji li rješenje?

Oduzimanje mobilnog uređaja i uskraćivanje pristupa tehnologiji, mnogi će mališani doživjeti kao svojevrsnu kaznu. Pogotovo na kraju napornog dana, kada im je cilj opustiti se uz igricu ili dopisivanje s prijateljima.

Rješenje može biti u prostoru u kojem svoje uređaje koriste. Dopustite mališanu igranje u, primjerice, dnevnom boravku, čak i ako to znači odlazak na spavanje pola sata kasnije. Međutim, jednom kad krene prati zubiće i pripremiti se za spavanje, mobitel ili tablet ostaju u dnevnom boravku. Pola sata manje sna neće bitnije utjecati na odmornost djeteta idući dan i zasigurno je bolja opcija od nemirnog sna koji je često isprekidan, a posljedica je upravo malih ekrana u njegovoj blizini.