Metoda "3 dobre stvari" ili kako pamtiti lijepe uspomene

Svatko od nas ima neka bolna sjećanja iz djetinjstva.

4c03ce7b6a6b7

Pamtimo kako su nas zadirkivali vršnjaci, kako smo u nekom trenutku bili žrtva nasilja i laži ili pak žrtva životnih okolnosti koje su se strovalile na naša krhka leđa. Ipak, takve uspomene s vremenom više ne bole i ne plaše nas kao nekad. Neuroznanost ima i objašnjenje za to, te tvrdi da odmalena možemo pamtiti samo lijepe uspomene.

Neuroznanstvenik Rick Hanson napisao je knjigu koja nosi naziv “The practical neuroscience of happiness, love, & wisdom” (Praktična neuroznanost sreće, ljubavi i mudrosti) u kojoj objašnjava što roditelji mogu poduzeti kako bi pomogli mališanima da pamte i nose sa sobom u odraslu dob samo lijepe uspomene.

Život je pun poteškoća i zločestih pojedinaca, no dr. Hanson kaže da poanta nije izbjegavati osjećaj boli i povrijeđenosti. Kroz takve teške izazove učimo važne lekcije koje ne bismo mogli naučiti na drugi način. Ono što možemo je poticati pozitivna iskustva koja će zasjeniti ona negativna i teška.

Nažalost ljudi su skloniji pamtiti negativne stvari, a zaboravljati one dobre. Naš mozak ponaša se kao ne može trajno primiti pozitivna, ali može negativna sjećanja. Sve zajedno utječe na naš osjećaj sreće i u odrasloj dobi, jer smo skloniji svijet oko sebe promatrati kao depresivno i prijeteće okruženje.

Na sreću, dr. Hanson razvio je niz metoda za odgoj djece koja će u odraslu dob zakoračiti s više pozitivnih i sretnih asocijacija na djetinjstvo i čiji će pogled na svijet i život reflektirati te sretne osjećaje.

Jedna od tih metoda je i "3 dobre stvari":

1. Djecu treba učiti da primjećuju dobre stvari koje ih okružuju. Prakticirajte aktivno traganje za pozitivnim događajima i stvarima kao što su, primjerice, cvijeće koje ste zajedno posadili a sada je u cvatu, susjed koji je bio ljubazan i pomogao vam nositi stvari, zabavan dan u školi i slično. Uz ovu metodu idu i vježbe zahvalnosti. Ključ je okrenuti pozitivne činjenice iz naše okoline, ma koliko one bile male i na prvi pogled nevažne (ljubazan susjed, cvijeće u cvatu i sl.), u pozitivna iskustva.

2. Druga metoda je prisjećanje na pozitivna iskustva. Hanson za primjer daje vježbu prije spavanja koju je nazvao "3 dobre stvari". Zajedno s djecom, svake večeri prije spavanja, izdvaja tri dobre stvari koje su im se toga dana dogodile. Cilj ove metode nije samo zadržati sjećanje na lijepe trenutke u našoj svijesti što je duže moguće, već i vježbati načine na koje se ponovno mogu probuditi sretni i pozitivni osjećaji vezani uz neki svakodnevni događaj. Kada dijete izdvoji neki događaj poput igre s prijateljima, svi se zajedno možete podsjetiti kako je lijepo osjećati da te prijatelji vole i prihvaćaju i kako je ugodno uživati u druženju s njima. Na taj način podsjećate dijete kako dobre stvari u životu donose nagradu u obliku dobrih osjećaja, a metoda istodobno pomaže kemiji u mozgu da ojača živčane veze u dijelu odgovornom za pamćenje.

3. Pomognite djetetu da dobri osjećaji koje je spomenulo uđu duboko u njihovo srce i um, poput zraka sunca koje griju njihovo tijelo. Možete koristiti i druge metafore poput spužve koja upija vodu ili tople jarko crvene kugle koja se smiruje u njihovim grudima oko srca.

Neka djeca će nakon ovih vježbi ponovno proživjeti svo uzbuđenje i doista glasno i energično ispoljiti svoju sreću. Druga će u tišini uživati u osjećaju sigurnosti, topline i ugode te zaspati spokojno s osjećajem zadovoljstva i sreće. U svakom slučaju "3 dobre stvari" je metoda koja pozitivno utječe na duševno stanje mališana.

Dr. Hanson tvrdi da svakodnevno prisjećanje malih dobrih stvari koje nas okružuju, može obrisati negativna iskustva. Roditelji pomažu na ovaj način djeci da stvore u svojim glavama i srcima ravnotežu u osjećajima koja im je potrebna kako bi rasli u zdrave pojedince. Djeca dobivaju osjećaj da imaju vašu pažnju i da želite sudjelovati u svim trenucima koji njima nešto znače u životu. Pažnja ne bi smjela biti fokusirana samo na negativna iskustva zbog kojih se jače angažirate oko mališana. Istu pažnju treba posvetiti i naočigled malim, ali sretnim trenucima.

Ukoliko im pomognemo prebaciti fokus na lijepe i dobre stvari, na prijatelje koji ih vole i prihvaćaju, na smiješne strane negativnog i sreću koju možemo pronaći u malim stvarima, pomažemo im da stasaju u zadovoljne i pozitivne individue.

(JK, Izvor: www.psychologytoday.com)