Kako im pomoći umanjiti nemir i tjeskobu?

Tužna je ali i realna činjenica da su stres i tjeskoba kod djece postali uobičajen problem u današnjoj ubrzanoj, high-tech i obavezama prenatrpanoj svakodnevici.

4b66ab154711d

Ukoliko vaše dijete osjeća nemir i potištenost, pokušajte mu pomoći sa sljedećim aktivnostima kako bi ih umanjili ili u potpunosti uklonili.

Ne umanjujte njihove sjećaje
Nije u redu zauzeti stav: "Ti si dijete, kakvih bi ti problema mogao imati?". Isto tako, ako djetetu govorimo da ne brine zbog svojih strahova i briga, ono bi se moglo osjećati još gore jer će smatrati da nema opravdanja za negativne osjećaje i da radi nešto krivo. Možda je bolje reći djetetu da je u redu osjećati se loše zbog nečega, te ga pokušati ohrabriti da podijeli svoja razmišljanja i osjećaje.

Slušajte što pokušavaju reći
Ako i nemate instant rješenje za poboljšanje osjećaja djeteta, ponekad možete pomoći samo time što ćete ih saslušati. Razgovor ne mora nužno biti o njegovim problemima i osjećajima, ali je važno otvoriti kanal komunikacije i dozvoliti mu da priča o čemu želi. Iz djetetova izlaganja lako ćete shvatiti o čemu razmišlja, kakav stav ima prema prema svojim svakodnevnim situacijama i što ga zaokuplja.
Ukoliko je šutljivo i odbija razgovarati, dajte mu do znanja da ste tu za njega, da ste uz njega bez obzira na to što se događa i da ćete ga podržati i pomoći mu koliko možete i znate ako vam dozvoli.

Ponudite utjehu i razonodu
Pokušajte osmisliti neki sadržaj koji će razveseliti vaše dijete. To može biti igranje omiljene društvene igre, maženje i škakljanje, čitanje priče ili neka druga aktivnost koju ste zajedno radili kada je dijete bilo mlađe. Djetinjasto ponašanje inicirano od strane roditelja može se činiti pomalo luckasto vašem 11-godišnjaku, ali podsjetit će ga na to da ste vi njegov zaštitnik, da volite s njime provoditi vrijeme i da bez obzira na njegove godine, znate biti ludi i otkačeni. Nakon runde škakljanja i valjanja po podu, dijete će se odmaknuti od svojih razmišljanja i podsjetiti se da se može osjećati sretno i zaštićeno.

Izvucite ih iz sobe
Dan proveden na izletu, na svježem zraku i u aktivnosti dokazano popravlja raspoloženje, bez obzira koliko godina imali. Već i samo jedna šetnja kvartom, istraživanje prirode ili vožnja biciklom, može podići duh i dati novu perspektivu na svijet koji nas okružuje.

Držite se rutine i zdravih navika
Svaki pedagog i psiholog reći će vam da je rutina vrlo važna u odrastanju djece. Pokušajte se držati nekih unaprijed zadanih i redovitih praksi, kao što su zajednički obroci u isto vrijeme, dovoljno sna i vježbanje. Lagane i zdrave namirnice te dovoljno sna, pozitivno će djelovati na opće emocionalno stanje djeteta. Ukoliko će se osjećati fizički fit i zdravo, lakše će prevladati strahove i tjeskobu koju osjeća.

Izbjegavajte pretrpavanje obavezama
Nogomet, karate, plesna škola, glazbena škola, strani jezici...popis izvanškolskih aktivnosti može biti beskrajan. No prenatrpanost dnevnih rasporeda može izazvati stres i nemir kod djece. Kao što i odrasli trebaju odmor od posla, tako i djeca trebaju odmor od škole i obaveza. I oni trebaju trenutke samoće i tišine kako bi kanalizirali dojmove i osjećaje. Pokušajte poštivati i njihovo pravo na igru, te svedite aktivnosti na nekoliko njih u kojima će dijete doista uživati, a ne ih shvaćati kao dodatnu obavezu zbog koje jednostavno ne stigne biti dijete.

Izloženost medijima
Pokušajte dijete držati podalje od uznemiravajućih vijesti i eksplicitnih slika nasilja, nepravdi i katastrofa. Ukoliko pak su već vidjeli ili čuli informacije koje ih uznemiravaju i izazivaju strah, svakako s njima o tome razgovarajte. Važno je uvjeriti ih da osobe koje ih vole nisu u opasnosti i objasniti im gdje, kako i kada se nešto dogodilo te tko se brine o stradalima. Možda i vi kao obitelj možete pomoći donacijom ili volonterskim radom.

Stručna pomoć
Nemojte se sramiti posjetiti učiteljicu ili školskog pedagoga te ga upozoriti i potražiti pomoć za dijete koje pokazuje znakove nemira, stresa ili depresije. Oni mogu puno pomoći savjetom, jer znaju kako s djecom razgovarati o određenim problemima.

Budite dobar primjer
Vlastitim primjerom možete djetetu pokazati kako se snositi sa stresom i uznemirenošću koji su nažalost neizbježni dio života. Nemojte živčaniti i paničariti, već pokažite klincima kako se smiriti i posložiti misli i osjećaje.

(JK)