Društvene mreže utječu na pojavu poremećaja u prehrani više nego TV

Ako ste mislili da će vaša osnovnoškolka zaboraviti na golotinju, na premršave modele kojima članovi žirija govore da su predebele ili razne likove frikove čudnih talenata iz reality šoua, samo zato jer nije pred televizorom, prevarili ste se

4d2d82d838746

. Neće pomoći ni ako je pošaljete na Fidži, jer na otočju ima Interneta, pa će i dalje biti izložena sadržajima upitne kvalitete.

Možete svojoj maloj koja je gotovo tinejdžerica zabraniti gledanje "Hrvatskog top modela" ili "Supertalenta", ali time nećete puno postići, jer se zabavni sadržaji za koje je upitno jesu li primjereni mlađima od 18, sele na društvene mreže poput Facebooka ili You Tubea.

Upravo društvene mreže donose slike premršavih modela te poznatih i slavnih glumica i pjevačica direktno u dječje sobe diljem svijeta, na njihova računala, pa čak i mobitele. Time mogu iskriviti, naročito kod djevojaka i djevojčica, njihovu sliku o samima sebi i svome tijelu, što pak može dovesti do poremećaja u prehrani.

Nova studija potvrdila je kako nekada snažan utjecaj televizije sada prelazi na društvene medije. Televizija, kao sekundarni medij po pitanju vremena provedenog ispred malih ekrana, ima snažan utjecaj na sadržaje na Internetu. No Internet je sada postao rasadnik video i foto sadržaja koji su često "nezdravi" za samopouzdanje djevojaka i djevojčica.

Studiju je među više zemalja svijeta (uključujući i Fidži) proveo Odjel za medicinu Sveučilišta Harvard. Stručnjaci su otkrili da sve više djevojčica i djevojaka posjećuje internetske stranice u potrazi za dijetama. Uznemiruje podatak da neke posjećuju stranice za pomoć oboljelima od poremećaja u prehrani tražeći savjete (ispovijesti) kako se izgladnjivati i kako se dovesti u stanje ekstremne mršavosti.

Pojavilo se i niz tzv. Pro-Ana (za anoreksiju) i Pro-Mia (za bulimiju) stranica koje uvjeravaju djevojke i žene da ustraju u svojem poremećaju, inspiriraju ih za postizanje mršavosti, nude fotografije manekenki i poznatih i slavnih koji izgledaju kao kosturi te savjete i tehnike kako ostati opasno mršav. Na ovakvim web-stranicama nalaze se i forumi za međusobne rasprave i savjetovanja, video materijali s napornim vježbma, dnevnici prehrane i alati za izračunavanje indeksa tjelesne mase koji uvijek mora biti ispod prosjeka.

"Najopasniji" dio Interneta je upravo taj community ili zajednica. Naime, djevojke kroz komunikaciju s drugima dobivaju veliku podršku te snažno ohrabrenje za ekstremne oblike ponašanja. Djevojke s poremećajem u prehrani osjećaju sram i bježe od svoje stvarne okoline, ali na Internetu nalaze čitave grupe istomišljenica koje će ih "razumjeti" i vjerojatno poticati daljnje nezdravo i opasno ponašanje.

Ova studija potvrdila je i da će djevojke doći pod utjecaj sadržaja koji mogu potaknuti poremećaje u prehrani bez obzira gledaju li televiziju ili ne. Dovoljno je da imaju pristup Internetu.

Cilj ovakvih istraživanja je da se pripazi kakvi se sadržaji stavljaju na Internet te na neki način regulira pristup stranicama koje potiču na negativno i nezdravo ponašanje. Isto tako, roditelje se želi upozoriti da iza problema s prehranom njihove kćeri može stajati čitava internetska zajednica s kojom će se također trebati prekinuti kontakti zbog negativnog utjecaja koji pruža.

(JK, Izvor: parentdish.com)