Dječaci i njihov doživljaj vlastitog tijela i izgleda

Često čitamo i čujemo kako su djevojčice sa svih strana bombardirane prikazima koji im govore da bi trebale biti mršave, uvijek dotjerane i u formi. No dječaci nisu neka iznimka.

4d64ecbe74d94

I oni u medijima mogu vidjeti nabildane i preplanule muškarce oko kojih se vrte djevojke i dive se njihovoj kosi, odjeći ili parfemu. Kako to utječe na dječake i njihov doživljaj vlastita izgleda?

Dječaci su isto zahvaćeni prilično visokim standardima izgleda i ljepote. David Beckham, Brad Pitt ili Christiano Ronaldo, muškarci su koji imaju sve, odnosno osim talenta, krasi ih divan izgled zbog kojeg su jako popularni među djevojkama i ženama. Naslovnice časopisa često krase isklesani celebrityji koji vrište "Napravi si bolje tijelo!". Fizički izgled je pokazatelj muževnosti, te ostavlja malo mjesta za druge važne kvalitete kao što su inteligencija, suosjećajnost ili zdravlje.

Zašto je dječacima važno kako izgledaju?

Svaki roditelj želi da mu sin bude zdrav i sretan. A to znači da se osjeća dobro u vlastitu tijelu. Iako većinom poremećaje u prehrani i važnost izgleda povezujemo s djevojčicama, opsesija mišlju da se mora imati ljepše tijelo pogađa i dječake. Zvijezde poput Dennisa Quaida ili Eltona Johna u jednoj fazi života su se borile s poremećajem u prehrani, a niz skandala bilo je vezano i za uzimanje steroida u profesionalnom sportu.

Dječaci su okruženi prizorima "kockica", savršenih bicepsa i tricepsa, atletski građenih Apolona, koji još uz to imaju gustu kosu i savršenu frizuru, lijepo mirišu i magnet su za popularnost i slavu. To svakako utječe na dječake i njihovu percepciju i očekivanja vezana za izgled.

O tome se, međutim, rijetko priča. Zašto? Kao što svaki roditelj adolescenta već zna, razgovor s dječacima o njihovom tijelu iznimno je težak. Vjerojatnije je da će dječaci svoj "problem" s izgledom pokušati riješiti sami. Oni nisu tako ekspresivni kao djevojke, no ne znači da nisu pogođeni očekivanjima i utjecajima okoline koja im govori da ako žele uspjeti, da bi bilo dobro da izgledaju kao Beckham.

U sve većem broju slučajeva, dječaci postaju opsjednuti prehranom, uzimaju razne nadomjestke, vježbaju u teretani i više no što bi trebali. Osim toga, dječaci se najčešće organiziraju u grupe oko jednog "alfa" mladića, pa izgled i isklesanost tijela postaju i društveni faktor. Više se ne radi samo o tome da je cool biti sportaš, već je važno da si sportaš apolonskog tipa.

Neke činjenice

Sljedeće činjenice odnose se na istraživanja provedena u SAD-u, ali su određeni pokazatelj trenda:

- Oko 1/3 tinejdžera (dječaka) pokušava kontrolirati svoju težinu na nezdrave načine, preskakanjem obroka, uzimanjem laksativa ili pušenjem (Neumark-Sztainer, 2005).
- 25% odraslih koji pate od anoreksije ili bulimije su muškarci (Harvard, 2007).
- 60% djece predtinejdžerske i tinejdžerske dobi osjeća da su predebeli i da bi njihov život bio puno bolji kada bi postigli svoju idealnu težinu (Pangea Media, 2009).

Savjeti za roditelje osnovnoškolaca

Pokušajte uvijek naglašavati važnost zdravlja ispred izgleda. Razgovarajte radije o tome što njihovo tijelo može (baviti se sportom, usavršiti se u nekoj sportskoj disciplini i sl.) nego o tome kako izgleda. Pokušavajte svog osnovnoškolca uvijek poticati na aktivnost i budite mu dobar primjer. Posebno se to odnosi na očeve, koji ne bi smjeli biti prekritični prema svome tijelu.

Nadalje, pomognite svojem sinu da formira realistična očekivanja. Naglasite mu kako njegov omiljeni celebrity sportaš ima čitav tim ljudi koji brinu za njegovu formu i izgled, pa mu kuhaju posebne obroke, a ponekad ga i kirurškim zahvatom "poprave" tamo gdje nije savršeni. Isto vrijedi i za filmske zvijezde, pjevače i druge poznate i slavne muškarce. Većina mladića iz njihove okoline ne izgleda tako, u što se i sami mogu uvjeriti.

Savjeti za roditelje srednjoškolaca

Uz sve navedeno što vrijedi za roditelje osnovnoškolaca, stariji adolescenti znaju još više riskirati, pa bi bilo dobro da provjerite ne uzima li vaš srednjoškolac neke preparate kao što su steroidi i nadomjesci.

Promatrajte ga da li ubrzano dobiva na mišićnoj masi, je li brzo izgubio na težini, vježba li previše, preskače li obroke i slično? Ukoliko primjetite takve promjene, pokušajte mu ponuditi pomoć i savjetovanje. Opcija može biti i stručnjak, jer mladići ponekad jednostavno lakše otvaraju dušu nekome koga ne poznaju i za koga nemaju strah da će ga iznevjeriti ili razočarati. Naime, vaš sin može osjetiti stid i neugodu, a možda i strah, kada osjetiti da radi nešto što nije dobro za njega.