Kad se dijete odluči braniti šutnjom - situacija koja frustrira mnoge roditelje

Mnogim će roditeljima biti poznata sljedeća situacija.

obrana šutnjom

Opominjete dijete zbog nečega što je napravilo i pokušavate dobiti odgovor zašto je do neke situacije došlo, a s druge vas strane dočeka – muk. Na prvi se pogled može činiti kako se dijete brani šutnjom, no ovom metodom pokušava postići to da ga roditelji ostave na miru. Na neki način dijete će manipulirati roditeljima, koji u ovakvim situacijama često ne znaju na koji način reagirati.

Za dijete, "obrana šutnjom" uglavnom predstavlja način na koji dobiva kontrolu i osjećaj moći nad roditeljima. Također, tišina se javlja uglavnom onda kada je dijete potpuno svjesno svojih postupaka i posljedica, ali ne želi preuzeti odgovornost. Međutim, postoje određene tehnike kojima možete vratiti kontrolu nad djetetom i jednom zauvijek zaustaviti tretman šutnjom.

Obrana šutnjom i pravila za roditelje

U situaciji kada vas po prvi puta dočeka tišina, mnogi će roditelji biti zabrinuti, ali i nesretni, budući da se mališan jednostavno ne želi otvoriti. Stoga bi prvo pravilo pravilo glasilo – nemojte to shvaćati osobno.

Psiholozi često ističu kako se "tretman šutnjom" može usporediti s emocionalnom ucjenom. Bijes i vikanje od strane roditelja u tim su trenucima nepotrebni i nepoželjni, jer će dijete time dobiti upravo ono što želi – dovođenje roditelja do ludila. Kada roditelju nije jasno kako se postaviti u ovakvoj situaciji, sve najčešće završi tako da mališan dobije ono što želi. Izlazak bez posljedica događa se samo zato da roditelji ne osjećaju kako je njihovo dijete ljuto na njih i ne želi komunicirati.

No, činjenica je kako dijete jednostavno mora naučiti kako reagirati u određenim situacijama. Ulaskom u dublje konflikte naviknuti će dobivati ono što želi, i teško da će takvu vrstu ponašanja olako napustiti. Jednostavno ignoriranje djetetovog ponašanja možda nije uvijek lak zadatak, no zasigurno će roditelju vratiti kontrolu. Dijete će brzo uvidjeti kako mu njegov način ne donosi nikakve prednosti, te da mamu i tatu ne može ucjenjivati.

Jasna poruka

Kada ste se jednom postavili, nema uzmicanja. Važno je mališanu poslati jasnu i nedvosmislenu poruku o tome kako njegovo ponašanje nije prihvatljivo. Također morate pokazati i kako vas njime ne može ucjenjivati. Najbolji način za to jest da mu direktno kažete nešto poput "šutnja neće riješiti tvoj problem, i to svi već znamo". Nakon toga nemojte posustati i za sat vremena ispitivati mališana zašto vam to radi. To će samo djetetu pokazati kako ste u jednoj vrsti panike, što će on znati iskoristiti.

Jasnu poruku nakon toga, ako je potrebno, možete poslati i na još jedan način, a to je neka vrstazabrane. Primjerice, možete mu braniti pristup računalu ili televiziji, te jasno reći kako ćete biti tu za njega kad poželi razgovarati. Do tada, morat će si slobodno vrijeme ispuniti na neki drugi način. Vjerujte, dijete će početi razgovarati s vama brže nego što to mislite, važno je samo držati se svojih principa jednom kada ste ih postavili.

Bez spuštanja na djetetovu razinu

Nakon što ste djetetu rekli kako ste tu za njega kada odluči razgovarati, to ne znači da biste se sada i vi trebali povući te se ne obraćati djetetu. Ako se ono odlučilo na tretman šutnjom, ne znači da morate uzvratiti istom mjerom. Kada vas nešto zanima, postavite mu pitanje. Ako i dalje ne odgovara, date sve od sebe da vaša frustracija trenutnom situacijom ne bude očita – jednostavno produžite dalje, bez ikakvih komentara. Dijete će shvatiti kako nije uspjelo unijeti nemir u svakodnevno funkcioniranje obitelji, što je svakako bila njegova namjera kada je krenulo s ignoriranjem bilo kakve komunikacije. Kada je roditelj dovoljno uporan i ne shvaća situaciju osobno, to je "bitka" koju mališan ne može dobiti, što će s vremenom prepoznati.

Uključenost u zajedničke aktivnosti

Kako do ovakvih situacija ne bi niti dolazilo, psiholozi ističu da je potrebno posvetiti pažnju zajedničkim aktivnostima i jačanju međusobnog povjerenja. Jasno je kako mališani odrastanjem gube interes za aktivnosti vezane za obitelj, te ih ponekad nije dobro niti konstantno forsirati. Umjesto toga, postavite neka pravila. To može biti, primjerice, svakodnevna zajednička večera. Neka ovo bude vrijeme u kojem će se cijela obitelj okupiti oko stola, bez iznimaka.

Važno je da i roditelji ne zaborave na vlastito pravilo, te će dijete ubrzo shvatiti da im je ovaj ritual zaista važan. Time ćete pokazati kako i vi poštujete mališana, budući da niste iznevjerili njegovo povjerenje jednom kada ste ovo pravilo postavili. Mališan bi ga se uskoro trebao početi bez pogovora pridržavati. Iako se čini jednostavno, ovakve situacije će biti idealne prilike za rast i jačanje uzajamnog povjerenja, te će ispadi poput tretmana šutnjom postajati sve rjeđi. Dijete će jednostavno postati svjesnije roditeljskih osjećaja, a konflikti će se rješavati brže i na neki drugi način.