Depresija i utjecaj vršnjaka glavni uzročnici nasilnog ponašanja kod djece

Djeca koja su u depresiji i druže se sa delikventnim vršnjacima imaju najveće šanse postati nasilni prema drugima.

4b18cfc957bd7

Tako tvrdi novo istraživanje objavljeno u stručnom časopisu The Journal of Pediatrics, a vijest o tim saznanjima donio je Reuters.

Vrijeme koje mladi provedu gledajući nasilne sadržaje na televiziji ili u igranju nasilnih video igrica, nemaju gotovo nikakav utjecaj na to hoće li on ili ona počiniti agresivan čin u stvarnom životu, kazao je voditelj istraživanja dr. Christopher J. Ferguson sa Sveučilišta Texas A&M University.

Ferguson i njegov tim također su otkrili da djeca čiji roditelji su psihološki i emocionalno zlostavljali svog partnera, imaju veće šanse postati fizički nasilni, nego djeca koja svjedoče fizičkom zlostavljanju jednog roditelja prema drugom.

Sve u svemu, istraživanje je poazalo da svaki pojedini faktor zasebno ima malo utjecaja na mogućnost pojave nasilnog ponašanja i da se nikad ne radi o jednom prevladavajućem faktoru. Stoga bi se istraživanja u budućnosti trebala fokusirati na grupu rizičnih faktora koji dovode do agresivnog ponašanja.

Mediji se također obično fokusiraju na jedan prevladavajući faktor kao što je igranje nasilnih video igrica, iako ne postoji stvarni dokaz da je igranje povezano s nasilnim ponašanjem u stvarnom životu.

Stoga su dr. Ferguson i njegov tim istraživali interakciju različitih faktora spitivanjem i promatranjem 603 djece starosti od 10 do 14 godina i njihovih roditelja ili skrbnika. Čak 15% djece priznalo je da su počinili nenasilno kazneno djelo, dok ih je 12% sudjelovalo u nasilnom zakonom kažnjivom djelu.

Kod te je djece kao najjači uzrok za počinjenje nasilnog djela izdvojena depresija i utjecaj delikventnih vršnjaka. Od ostalih faktora tu su svjedočenje psihičkom zlostavljanju jednog roditelja prema drugom, antisocijalna osobnost, negativan odnos i iskustva s odraslima i obiteljski konflikti.  

Stoga istraživači preporučuju da prevencija nasilnog ponašanja krene od grupa djece koja pokazuju znakove depresije i druže se s vršnjacima koji osjećaju iste negativne osjećaje.

(JK, Izvor: Reuters)