Čitanje knjiga poboljšava mentalno, emotivno i fizičko zdravlje djece

Redovito čitanje knjiga podiže razinu analitičkog razmišljanja, proširuje vokabular, povećava kreativnost i povećava empatiju prema drugim ljudima te općenito poboljšava kvalitetu života.

djeca_citanje_pixabay

Kako bi uvjerili djecu da čitanje nije samo dosadna aktivnost koju "moraju" izvršiti zbog školskih obaveza roditelji ponekad moraju utrošiti iznimne napore. No, kad djeca jednom samovoljno urone u svijet knjige i čitanja, ono im donosi samo pozitivne učinke koji će ih izgraditi u divne mlade ljude.

Osim svega već navedenog, čitanje je iznimno važno i za razvoj mentalnog zdravlja. Pa stoga posebno rastužuje činjenica da danas djeca čitaju sve manje, jer sve više vremena provode pred ekranima i smatraju da čitanje nije dovoljno "cool". Broj djece koja ne čitaju je u konstantom porastu i Hrvatska tu nimalo ne zaostaje za poraznim svjetskim trendom.

Zdravstvene dobrobiti čitanja za vaše dijete

Svaki puta kada vaše dijete u ruke uzme knjigu, uvučeno je u čarobni bajkoviti svijet likova gdje je sve moguće. Ne samo da uči i istražuje nove svjetove već mu čitanje daje do znanja da su mu otvorene neslućene mogućnosti koje mu pomažu da se kasnije razvije u uspješnu individuu.

Čitanje poboljšava memoriju

Mozak je mišić i baš kao što bi vježbali i jačali mišiće trbuha ili leđa u teretani, tako je vježba potrebna i mozgu kako bi se očvrsnuo i izgradio. Čitanje je vježba za mozak i zbog svoje neurobiološke zahtjevnosti nadilazi govor, slušanje ili gledanje pokretnih slika (poput televizije). Jednom kad djeca počnu i ustabile čitanje izgradit će bolju i kvalitetnije razvijenu memoriju koje će im koristiti u kasnijem životu.

Smanjuje stres

Kako bi se smanjio stres, potrebno je sudjelovati u što više aktivnosti koje ga smanjuju, jer kao što je općepoznato, stres može uzrokovati mentalne i fizičke probleme kod odraslih, ali i kod djece. Čitanje je smirujuća aktivnost koja pomaže ljudima da se opuste i odbace sve uzroke stresa i poboljšaju svoje raspoloženje.

Poboljšava izražavanje

Nije ništa neobično kad kažemo da čitanje poboljšava vokabular, gramatiku, analitičko razmišljanje, ali i komunikacijske vještine. Također poboljšava mogućnost pojedinca da ostane fokusiran, što je jedna od najvažnijih osobina uspješnih učenika.

Poboljšava empatiju

Čitajući povezujemo se s likovima, nepoznatim svjetovima i scenarijima kojima su oni izloženi. Sve to utječe na poboljšavanje empatije kod pojedinca i lakše razumijevanje drugih. Empatija je osobina koja je vrlo važna kod izgradnje uspješnih odnosa s drugim ljudima.

Pomaže pronaći životne ciljeve

Djeca u mladosti ne razumiju značenje niti imaju životne ciljeve koje žele postići. Čitanje poboljšava u oblikovanju dječjeg uma i mašte dajući mu želju za stvaranjem ciljeva za bližu i dalju budućnost. Kada dijete ima ciljeve želi ih i postići te si pritom stvara okolinu kroz koju će ih i ostvariti.

Osim ovih postoje i brojne druge koristi koje donosi čitanje, no jedno je sigurno: čitanje svakako vodi prema zdravijoj i sretnijoj budućnosti.