Predstavljamo sportove: Plivanje

Plivanje je vještina od koje mogu profitirati sve dobne skupine, a preporučljivo je naučiti ju što ranije.

dječak_u_bazenu

Sve je veći broj plivačkih škola koje upisuju djecu staru tek nekoliko mjeseci, naravno, uz pratnju roditelja. Nije riječ o besmislenom trendu već o dobro osmišljenoj strategiji u kojem se dijete od početka života privikava na vodu i na ponašanje u vodi.

Aktivnost za cijelo tijelo

Djeca koja se profesionalno bave plivanje uglavnom su svoja prva plivačka iskustva stekli u školi plivanja kao početnici, neplivači. Voda i bazensko okružje djeci je izuzetno zabavno jer ih podsjeća na ljeto i vesele ljetne aktivnosti pa im rano ustajanje na treninge ne stvara velik problem.

Plivanje je aktivnost koja aktivira čitavo tijelo. Dijete će u bazenu savladati osnove pravilnog disanja, ronjenja, kontroliranje daha i steći određenu izdržljivost. Plivanjem se dijete rješava napetosti i agresije te uči samokontroli i disciplini.

Razvijat će motoriku krupnijih (trup, noge, ruke) i sitnijih mišićnih skupina ( šaka, stopala) te ojačati kompletan kardiovaskularni sistem. Sport je posebno preporučljiv djeci koja imaju problema s krivim držanjem i poremećajima kralježnice kao što je skolioza.

Pogodno za djecu s posebnim potrebama

Nakon završene škole plivanja, u slučaju da dijete nije prethodno savladalo vještinu, otvara se mogućnost učlanjenja u sportski plivački klub. Riječ je o svakodnevnim terminima treninga u jutarnjim i večernjim satima, a dijete bira one termine koji mu odgovaraju s obzirom na druge obveze.

Na samim počecima, dijete će plivati uz pomagala poput stiroporne daske uz čiju će pomoć ovladati pravilnim radom nogu i snagom, a zatim će učiti klasične plivačke stilove.

Djeca se vrlo brzo mogu početi natjecati, a na počecima "plivačke karijere" ta će natjecanja biti simbolična.

Plivanje je jedan od sportova izuzetno pogodnih za djecu s posebnim potrebama i to podjednako za djecu s mentalnim i tjelesnim oštećenjima. Voda je opuštajuće i sigurno okruženje koje dozvoljava igru, prskanje, ali i vježbanje mišića, samostalnosti i samog plivanja.

Čuvajte se gljivičnih infekcija

Sport je dotupan u većini velikih hrvatskih gradova, a cijene mjesečnih članarina kreću se od 200 do 300 kuna, ovisno o gradu i klubu. Oprema potrebna za malenog plivača uključuje plivaće gaćice odnosno kostim, vodonepropusnu kapicu za zaštitu kose te naočale za pod vodu.

Riječ je o individualnom sportu, ali budući da se treninzi odvijaju u grupama, dijete će se naučiti ponašati u društvu, poštivati tuđe stvari i brinuti o vlastitoj i tuđoj sigurnosti na skliskom bazenskom području.

Strah od utapanja mora biti sveden na minimum jer djeca treniraju u plitkim bazenima uz stalan nadzor trenera. Mogućnost ozlijeda svakako postoji jer je okolni prostor bazena izrazito nesiguran pa s djetetom valja popričati o ponašanju van bazena i korištenja šlapica prije ulaska u bazen.

Najveća je prijetnja ovog sporta opasnost od zaraze gljivicama te alergijska reakcija na klor. Djeca su naime sklona pokupiti gljivičnu infekciju, a osim na klasičnim mjestima (rukama, stopalima) infekcija se može javiti i na spolnim organima. U tom slučaju valja porazgovarati s liječnikom i utvrditi je li riječ o trenutnoj infekciji ili dijete kronično ne podnosti bazensko okruženje.

U prethodnim smo tekstovima predstavili gimnastiku te borilačke vještine.