Djeca stara svega dvije godine mogu prepoznati da im se laže

Svaki se roditelj barem jednom našao u situaciji u kojoj nije baš bio iskren prema svojem mališanu.

klinac-majka_pixabay

Svaki se roditelj barem jednom našao u situaciji u kojoj nije baš bio iskren prema svojem mališanu Ne, ovdje se ne radi o nekim velikim lažima, već jednostavno o svakodnevnim "uljepšavanjima" istine za koju su uvjereni kako bi štetila mališanu. Iako se može činiti kako će mališani većinu toga jednostavno povjerovati mami i tati, čini se kako su klinci itekako svjesni toga da niste baš iskreni prema njima. I tu mogućnost prepoznavanja da im se laže "svladaju" u veoma ranoj dobi, mnogo ranije nego što se do sada smatralo.

Mališani svjesni kada se laže

Novije istraživanje provedeno u suradnji nekoliko znanstvenih centara u Sjedinjenim Američkim Državama, pokazalo je kako su mališani itekako svjesni "lažnih vjerovanja". Shodno tome, u mogućnosti su prepoznati kada netko nije iskren s njima, a sve to već u dobi od dvije i pol godine!

Testiranje koje je ovo potvrdilo sastojalo se od jednostavnog zadatka za mališane. Riječ je o testu koji se u dječjoj psihologiji zove provjeravanjem "pogrešnih uvjerenja". Osmišljen je kako bi se utvrdilo razumije li dijete mentalno stanje i razmišljanja druge osobe.

Jedna osoba stavlja određen objekt u praznu kutiju te napušta prostoriju. Tada u prostoriju ulazi druga osoba i vadi objekt iz te kutije, te ga stavlja u drugu kutiju. Dijete tada mora reći u kojoj će kutiji prva osoba tražiti objekt. Kako bi uspješno odgovorili na pitanje, mališani moraju razumjeti razliku između onoga što je pravilno, ali i drugačijeg razumijevanja toga što je pravilno, a koji neka osoba može imati.

Kako je većina mališana automatski odgovorila na pitanje kako će prva osoba tražiti objekt u kutiji u kojoj se on zapravo ne nalazi, došlo se do zaključka kako su svjesni toga da drugi ljudi mogu imati drugačija razmišljanja i poglede na svijet od njih. No, ta se svijest javlja u mnogo ranijoj životnoj dobi nego što se do sada mislilo.

Roditeljsko podcjenjivanje

Psiholozi su se složili kako je ovim jednostavnim testom o drugačijem načinu razmišljanja zapravo potvrđeno to da mališani prepoznaju radnje poput laganja, varanja ili pretvaranja.

Ovo zapravo u nešto teži položaj stavlja upravo roditelje koji kreću od pretpostavke kako su njihovi mališani premali kako bi shvatili da prešućuju istinu. Isto se događa i kada smatraju da su neke stvari jednostavno previše komplicirane da bi ih shvatili, te ih stoga pojednostavljuju.

Međutim, čini se da su njihove kognitivne sposobnosti razvijene mnogo prije nego što to većina roditelja zapravo očekuje. Tako da se čini da će vaš mališan zapravo biti svjestan čak i malih, naizgled nevinih laži te uljepšavanja istine. Naravno da to ne znači kako biste svaki put trebali reći istinu baš onakvu kakva jest, znajući da bi mališana mogla povrijediti. Međutim, ponekad je bolje uložiti malo veći trud u pojašnjavanje nekih stvari, nego lažima osigurati da mališan stekne dojam kako su roditelji prema njemu jednostavno odlučili uvijek biti neiskreni.