Važnost probiotika u dojenačkoj dobi

Opće je poznato da je majčino mlijeko najbolja hrana za novorođenče. Kako ono utječe na zdravlje bebice ispituje se raznim istraživanjima njegova sastava.

Young mother breastfeeding the newborm baby - indoors

Nedavno je otkriveno da majčino mlijeko između ostalih važnih nutrijenata, sadrži i - probiotike.

Probiotici su zajednički naziv za sve žive mikroorganizme koji se nalaze u našim crijevima i pozitivno djeluju na čitav niz povezanih sustava u organizmu od kojih je možda najvažniji - imunološki odgovor. Prihvaćena definicija probiotika je ona kojom se probiotici klasificiraju kao „živi mikroorganizmi koji, primijenjeni u adekvatnim količinama, pružaju zdravstvenu korist osobi koja ih uzima kao dodatak prehrani ili kao integrator".

Revolucionarno otkriće da majčino mlijeko sadrži probiotike još je više učvrstilo spoznaje o važnosti obogaćivanja mliječnih pripravaka za dojenčad probioticima. Iako se sastav i vrijednost majčinog mlijeka i mliječnih pripravaka ne može uspoređivati, prilikom odabira formule za dojenče, majke koje ne mogu dojiti ili koje uz dojenje koriste i pripravke, mogu birati između pripravaka koji sadrže ili ne sadrže dodane probiotike.

Pedijatri obično preporučuju formule koje oponašaju idealnu prirodnu ishranu, odnosno majčino mlijeko, pa tako i one formule koje sadrže probiotike. Probiotici se dodaju mliječnim pripravcima i formulama za dojenčad kako bi blagotvorno djelovali na ravnotežu njihove crijevne mikroflore. Naime, kod djece rođene u terminu, dojenje potiče razvoj mikroflore koja pretežito sadrži bakterije iz roda Bifidobacterium. Nasuprot njima, novorođene bebe koje se hrane adaptiranim mlijekom bez dodanih probiotika obično razvijaju mikroflore koje su drugačije, te uz bifidobakterije sadrže i veće količine bakterija Clostridium perfringens, Escherichia coli i Bacteroides.

Kako probiotici poboljšavaju zdravlje naših beba?

Primjena probiotika pokazala se sigurnom i učinkovitom pomoći kod brojnih gastrointestinalnih tegoba od najranije životne dobi. Najčešće se ističe blagotvoran učinak na prevenciju i terapiju infektivnih proljeva i poboljšan rast dojenčadi mlađe od 6 mjeseci. Poznat je učinak i na prevenciju proljeva izazvanog antibioticima, nekrotizirajućeg enterokolitisa, dojenačkih kolika te prevencije infekcija respiratornog sustava kao i bolničkih infekcija. Također, pokazalo se da je učinak ovisan o dozi (posebice kad je riječ o utjecaju na trajanje diareje) te o vrsti, odnosno soju koji se koristi.

Probiotici u prehrani dojenčadi

U ishrani dojenčadi posebno je zanimljiv soj Bifidobacterium lactis, probiotik koji se nalazi u primjeni u dojenačkim mliječnim pripravcima već više od 20 godina u više od 30 zemalja. Sa spomenutim sojem provedene su brojne znanstvene studije s povoljnim ishodima na zdravlje, a do sada nije utvrđen niti jedan slučaj štetnog djelovanja. Pored njega ističe se i Lactobaccillus reuteri.

Nije svejedno koje probiotičke bakterije se koriste u ishrani dojenčadi. Učinkovitost sojeva dokazana je znanstvenim istraživanjima te se stoga rezultati istraživanja dobiveni s određenim sojem ne mogu primjenjivati na neke druge neistražene sojeve.

Vašoj bebi treba Bifidobacterium lactis

Kao što je već spomenuto, bakterije iz roda Bifidobacterium najzastupljenije su u crijevnoj mikroflori dojene dojenčadi. Studije koje su proučavale utjecaj Bifidobacterium lactis na imunitet pokazale su smanjen broj febrilnih epizoda (povišene temperature), smanjenje učestalosti primjene antibiotika kao i učestalosti upale uha te manji ukupni broj dana koje je dijete bilo bolesno u one djece koja su primala dojenački mliječni proizvod obogaćen s probiotikom. Zabilježena je i manja učestalost i kraće trajanje infekcije rotavirusom.

Primjena Bifidobacterium lactis pokazala se korisnom i kod smanjenja učestalosti i trajanja proljeva, bilo da se radi o infektivnim proljevima ili proljevima izazvanim terapijom antibioticima – i u hospitalizirane djece i u djece u vrtićima.

Postoje brojni dokazi koji ukazuju na razlike u sastavu crijevne mikroflore u djece koja su u riziku od razvoja atopijskih bolesti. Čini se da su djeca koja imaju više bifidobakterija u sastavu crijevne mikroflore donekle zaštićena od razvoja alergija. Naime, bifidobakterije moduliraju imunološki odgovor u crijevu i utječu na „utišavanje“ pojačanog (alergijskog) odgovora. Temeljem tih spoznaja može biti od koristi primjena B.lactis u smislu prevencije i potporne terapije alergija u djece.

Kada su probiotici najpotrebniji?

Hranu, dodatke, formulu obogaćenu bifidobakterijama djetetu posebno osigurajte tijekom antibiotske terapije, u vrijeme kada vladaju rotavirusi u kolektivima – vrtićima. Roditelji čija djeca nisu dojena svakako se savjetuje da izaberu proizvod s provjerenim probiotikom, tipa Bifidus tj. Bifidobacterium lactis ili u posebnim slučajevima i Lactobacillus reuteri.

Ovaj članak za vas su pripremili stručni suradnici tvrtke Nestlé čiji su mliječni pripravci za dojenčad obogaćeni zdravim bifidobakterijama.