Ritam i melodija kod beba izazivaju osjećaj sreće

Djeca obožavaju glazbu. Uspavanke i rimovane pjesmice mogu ih utješiti i zabaviti, a sada imamo razloga za vjerovati da su pjesme dobre i za zdravlje najmlađih.

4d6fb9651d0f6

Primjerice, otkriveno je kako prerano rođene bebe na odjelima intenzivne njege brže dobivaju na težini i ranije napuštaju bolnicu kada svakog dana 30 minuta slušaju glazbu Mozarta.

Ovog smo mjeseca vezano za dobrobit glazbe u rastu i razvoju malenih, dobili još jedno istraživanje koje kaže da bebe i djeca ne samo da spontano i instinktivno gravitiraju prema glazbi, već su i rođeni da plešu. Istraživanje kaže da su bebe "programirane" da se kreću na zvuk glazbe te više preferiraju glazbene note od zvuka običnog ljudskog glasa.

Grupa znanstvenika je 120 djece starosti od pet mjeseci do dvije godine okupila u laboratoriju, nakon čega su bebe slušale isječke klasičnih muzičkih djela, ritmičke bitove i govor. Njihovi spontani pokreti zabilježeni su na video snimci i 3D tehnologijom koja hvata pokret i potom ga analizira. Većina djece, čak i oni najmlađi, ritmično su se gibali na zvukove glazbe, a brzinu pokreta mijenjali su sukladno tempu glazbe.

Glazba stimulira tzv. "vestibularno osjetilo" kod beba, odnosno naš najstariji sustav osjeta. Istraživanje stavlja naglasak na ples kao na naše široko rasprostranjeno ponašanje kroz kulture i civilizacije, što pak dovodi do pitanja njegovih evolucijskih korijena. Koja je svrha plesa? To ne znamo, no mnogi vide ples i stvaranje glazbe kao oblik društvene komunikacije, koja je bila važna našim precima u okupljanju ljudi i kreiranju zajedništva.

Bez obzira na razloge zbog kojih je prirodna selekcija izabrala ples, čini se kako on daje bebama i odraslima jedan nalet sreće. U istraživanju je dokazano da što su više bebe bile u mogućnosti sinkronizirati svoje pokrete sa glazbom, to su se više smijale, gotovo kao da je osjećanje ritma i uspješno gibanje na ritam učinilo bebe razdraganima.

Bebe možda obožavaju glazbu jer ona stimulira "vestibularni osjet", odnosnu tjelesni sustav za ravnotežu i pokret (koji uključuje srednje uho i niže regije mozga). To je naš najstariji osjetilni sustav u evolucijskom smislu i jedan od onih koji se razvija vrlo rano pri rođenju.

Kao što mnogi roditelji znaju, rano stimuliranje "vestibularnog osjeta" treba biti umirujuće, a smatra se da ono ima utjecaja na kasniju pažnju i sposobnost učenja.

I na kraju, čini se kako su bebe rođene da "čagaju". To je jedna od njihovih najranijih vještina i ona u kojoj iznimno uživaju. Stoga ne štedite na tonovima, pomaknite stolić u boravku na stranu, upalite player i veselje može početi.