"Pametne pelene" budućnosti otkrivat će nam od čega boluje naša beba

Bebina mokraća otkriva nam puno o njegovu ili njezinu zdravlju.

51dea16c1a4c7

Iz mokraće se laboratorijski može otkriti je li beba dehidrirana, ima li neku infekciju mokraćnog trakta, ima li problema s bubrezima i slično. No kako bi se to otkrilo, potrebno je posjetiti liječnika i napraviti pretrage u bolnici. Mlada i inovativna start-up tvrtka Pixie Scientific radi na razvoju tzv. digitalne pelene koja će roditeljima otkriti eventualne zdravstvene tegobe bebe uz vrlo malo truda i napora.

Kako funkcioniraju pelene budućnosti?

Yaroslav Faybishenko i njegova supruga Jennie, osnivači tvrtke Pixie Scientific, objašnjavaju da pelene imaju s prednje strane ljepljive trake s ugrađenim kvadratićima različitih boja. Ti kvadratići zapravo su senzori koji reagiraju na različite tvari, kao što su voda, proteini ili bakterije. Upravo ti senzori su pokazatelj ima li beba problema s urinarnim infekcijama, bubrezima ili dehidracijom. Pametne pelene koristit će se uz pametne telefone, odnosno aplikaciju koja će podatke s pelene slati direktno pedijatru.

Ove pelene i nisu tako daleko u budućnosti. Prototip je već gotov, ali tvrtka čeka odobrenje Agencije za hranu i lijekove, prije same komercijalizacije.

Prije no što ih nađemo na policama, pelene bi trebale biti testirane na bebicama u Dječjoj bolnici Benioff koja je dio Sveučilišta u Kaliforniji, odnosno među timom znanstvenika i u uvijetima u kojima su djeca pod budnim okom liječnika.

Ako sve bude kako je zamišljeno, pelene će se prvo koristiti u bolnicama diljem SAD-a, a onda će se tek naći na policama supermarketa. Procjenjuje se da će pelene biti oko 40 posto skuplje od normalnih pelena.

Mnogi su pedijatri iskazali svoje oduševljenje digitalnim pelenama, ali ima i onih opreznijih koji kažu da bi takva testiranja urina mogla biti nepouzdana, posebno kada se radi o infekciji mokraćnog sustava, jer je pelena sama po sebi okruženje puno bakterija. Isto tako, smatraju da bi ove pelene stvarale nepotrebnu paniku među roditeljima.

Yaroslav Faybishenko tvrdi suprotno: "poanta je pelena da umanje roditeljsku zabrinutost i da ih na vrijeme upute s djetetom liječniku".

Svoju verziju pametnih pelena najavio je i Huggies koji će ponuditi novu TweetPee pelenu. Njihova pelena će alarmirati roditelje na smartphone kada beba obavi nuždu u pelenu.

Više o pametnim pelenima pogledajte u You Tube videu.