Neka i vaša mala buhtlica bude "Najsretnija beba u kvartu"

Za sve "nove" mame najteži trenutci s bebom su oni kada malena mrvica plače.

4d74ec0543280

Zato su tu pedijatri koji mogu dati pokoji savjet i razni edukativni tekstovi koji mogu pomoći da vaša beba postane najsretnija u kvartu. Predstavljamo vam jednu takvu knjigu slavnog američkog pedijatra Harveyja Karpa koji nudi niz smjernica i savjeta kako smiriti plač svojeg novorođenčeta i pomoći mu da duže spava i da bude zadovoljnije.

Doktor Karp prilazi problemu iz posve novog kuta nakon što je proučio tehnike smirivanja djece kroz prošlost i u raznim kulturama. Roditelji su oduvijek znali da djetetu godi oponašanje uvjeta koje je imalo u maternici. Pretpostavljali su da se radi o izazivanju osjećaja „povratka kući". No, zapravo je riječ o slabo poznatoj i nedovoljno istraženoj neurološkoj reakciji - snažnom refleksu smirivanja koji vrlo učinkovito utišava dječji plač.

Oponašanje uvjeta u maternici naziva se tehnikom smirivanja u pet koraka: povijanje (čvrsto omatanje), polijeganje djeteta na bok ili trbuh, šuštav zvuk, lagano ritmično potresanje i sisanje (prsta, dude varalice ili majčine bradavice).
Ako se primjereno izvodi navedena je tehnika vrlo djelotvorna i može vam pomoći da uspješno smirite i uspavate svoje dijete i tako vam uvelike olakšati život.

Sudeći po komentarima roditelja na forumima, ova knjiga najviše će pomoći u trenutcima kada beba plače zbog grčeva, kada ima kolike i kada je općenito uznemirena bez nekog vidljivog razloga. Tekstovi su logični i otkrivaju neke razlike između zapadnjačkog ophođenja s bebom i načina na koji to rade majke u "primitivnim" društvima koje bebu drže uz sebe doslovno 24 sata na dan.

Mnoge roditelje ova knjiga je spasila i dala im vrlo iscrpna objašnjanja. Vrlo je praktična jer daje savjete po točno određenim koracima. Ipak, autor napominje da je svaka beba posebna i da prije svega treba osluškivati bebu, promatrati njezine postupke i ritam te primjeniti ono što će joj najbolje odgovarati.