"Klokan njega" jača vezu između mame i bebe

Kada na svijet dođe vaše najdragocjenije biće, ponekad ćete ga u njezi instinktivno golog privijati na svoja gola prsa.

4d95cbf8a5db2

Takav kontakt koža-na-kožu ima i svoj službeni naziv - "klokan njega" (ponekad i "klokan majčina njega" ili "klokan majčina intervencija") te ima mnoge benefite za bebu i njezin razvoj.

Ne radi se o nikakvoj novoizmišljenoj metodi, jer naši su predci na taj prirodan način njegovali svoje bebe, a istu metodu dan danas koriste majke u nekim kulturama u kojima djecu od prvog dana nose na rukama i golim prsima. No, svoju defeniciju u modernom društvu "klokan njega" dobila je 1978. godine u Bogoti, kada je voditelj pedijatrijskog odjela i jedinice za neonatalnu njegu na Institutu za majke i djecu, preporučio ovaj oblik njege zbog nedostatka medicinskog osoblja i inkubatora.

Ideja je bila da majčina tjelesna temperatura može zamijeniti inkubator upravo na onaj način na koji klokanice pružaju zaštitu i njegu svojim mladima u tobolcu. Osim topline, majka na taj način ojačava vezu s bebom.

Praksa u Bogoti pokazala je da držanje bebe na prsima uz koža-na-kožu kontakt, prilikom čega je beba u uspravnom ili gotovo uspravnom položaju, također pospješuje dojenje, omogućava brži razvoj i stabilizaciju stanja bebe te eventualni raniji izlazak iz bolnice po rođenju.

Posebno snažna promocija "klokan njege" događa se od sredine 90-tih godina, osobito u neonatalnoj njezi i postporođajnoj njezi novorođenčeta.

"Klokan njega" nije rezervirana samo za majke, već je mogu prakticirati i očevi.

Osim praktične primjene, napravljena su i neka znanstvena istraživanja koja su dokazala da "klokan njega" kod prerano rođenih beba umanjuje pojavu pojedinih bolesti, infekcija i probleme s dojenjem. Osim toga, dokazano je da ovaj oblik njege jača vezu između majke i djeteta, pa čak i spašava živote prerano rođenih beba. Ovu metodu priznaje i Američka akademija pedijatara, posebno u neonatalnoj intenzivnoj njezi.

Kako se osjeća beba?

Beba osjeća toplinu, sigurnost, otkucaje srca majke i disanje, što najvjerojatnije doživljava kao imitaciju uvjeta u majčinu trbuhu. Iskustva majki pokazuju da bebe duže spavaju nakon takvih smirenih stanja najdublje intime i povezanosti s majkom. Bebe manje plaču, brže dobivaju na težini i bolje reagiraju na dojenje. Ovi benefiti javljaju se čak i nakon samo nekoliko minuta "klokan njege" dnevno.

Ovo su divne vijesti, jer majčino mlijeko i dugotrajniji san pomažu bebi u razvoju mozga, u rastu, u odnosu s majkom koja je smirenija i opuštenija kada je i beba zadovoljna. Osim navedenog, beba uz majku pravilnije i ravnomjernije diše, koža joj je otpornija na osipe i manje pati od upala.

Kada početi?

Čim su svi uvjeti nakon poroda ispunjeni, možete početi s "klokan njegom". U intimi i toplini svog doma, svoje sobe, privijajte golo dijete uz svoju golu kožu, uz svoja prsa, što češće. Potaknite partera da čini isto, ukoliko ponekad niste u prilici. Dozvolite bebi da u tišini osjeti vašu toplinu, otkucaje vašeg srca, vaše disanje i milovanje.

"Klokan njegu" možete prakticirati sve do prvog rođendana. Kako beba raste, osim već spomenutih prednosti, javit će se kod djeteta još neke, kao što su jače samopouzdanje i snažniji osjećaj povjerenja.

Uživajte.