Čime zaokupiti bebu tijekom dana

Kad na svijet dođe dugo iščekivana beba, roditelji su prvih par mjeseci zaokupljeni njezinim najosnovnijim potrebama poput hranjenja i spavanja, no čim uđu u ritam postavlja se neizbježno pitanje što raditi s bebom cijeli dan

beba_igra_freedigital

.

Dnevnu užurbanu radnu svakodnevicu zamijenila je malo sporija rutina s vašim mališanom. Sada većinu dana provodite sa sićušnim preslatkim stvorenjem koje ne zna pričati i nema neke posebne vještine. Pitate se što raditi po cijele dane. Ipak je riječ o bebi, a bebe ništa ne rade, zar ne?

Svaki roditelj koji ostaje kod kuće pokušava naći najbolji način da što kvalitetnije ispuni vrijeme s bebom. I premda vam se katkada, iz perspektive odraslih, može učiniti da se beba dosađuje, sjetite se da je tom malom stvorenju sve novo i zabavno.

Šetnja godi i mami i bebi

Izlazak iz kuće i svjež jutarnji zrak dobar je početak dana i za roditelja i za bebu. Šetnja puni baterije i podiže raspoloženje, a i beba će bolje spavati nakon povratka kući. Ako je mama/tata raspoložen/a, to osjeti i beba, što je dvostruki dobitak.

Družite se s drugim mamama i bebama

Na dobro raspoloženje utjecat će i kratki susret s prijateljicom i njezinom bebom, ili telefonski razgovor s odraslom osobom koja vas razumije. Upišite se na besplatne programe za mamu i bebu, dogovorite s vremena na vrijeme s prijateljicom zajedničku igru na dekici u parku ili kod kuće.

Napravite istraživačku kutiju/košaru

Osim kutaka za igru s visećim, rotirajućim i ostalim igračkama, poslužite se praznom kutijom ili košarom i napunite ih običnim sitnicama iz kućanstva koje su sigurne za dijete tog uzrasta. Izaberite predmete različitih tekstura, oblika i materijala. Dok vi obavljate sitne poslove, beba će uz vas otkrivati novi svijet.

Dopustite djetetu da istražuje zvukove lupkajući po ambalaži raznih proizvoda - praznoj kutiji, plastičnoj ili limenoj posudi.

Pričajte, pjevajte, čitajte

Igrajte se sa svojom bebom – pričajte joj, pjevajte, čitajte. Iako još ne prepoznaje riječi, beba sluša glasove i na taj se način jezično razvija. Ako je beba starija od šest mjeseci, zainteresirajte je za slikovnicu listanjem, pokazivanjem prstom i objašnjavanjem.

Iznenadite svoju bebu

Bebe vole iznenađenja. Smislite kako biste mogli svog mališana iznenaditi na šaljiv i ugodan način. Možete mu se prišuljati s leđa i dati mu velik glasan poljubac ili se sakriti i virkati s vrata. S vremenom ćete pronaći ono što najviše veseli vašu bebu.

Iskoristite moć vode

Voda snažno privlači bebe, ne samo zbog sličnosti s njihovim nedavnim okruženjem u maternici, nego i zbog svog smirujućeg efekta. Iskoristite kupanje za istraživanje i igru. Pljuskajte, izlijevajte, talasajte – beba će očima pratiti tok vode što potiče vizualnu koordinaciju. Kad je dijete dovoljno staro da može sjediti, dajte mu plitak tanjur napunjen vodom da rukicama istražuje.

Omogućite bebi da promatra okolinu

Mališana će zaokupiti i obični prizori poput psa u dvorištu, ljudi koji prolaze ulicom, razigrane djece, lišća koje nosi vjetar... Ako beba može iz sigurne pozicije gledati kroz prozor što se zbiva vani, svakako to iskoristite.