Zadah i otečeno zubno meso kod 2,5-godišnjakinje

Dijete mi ima 2,5 godine i ima zdrave zube. Međutim, ima strašan zadah i natečeno joj je zubno meso na gornjoj čeljusti i ima temperaturu več‡ četiri dana oko 39 stupnjeva.

shutterstock_1735801265.jpg

Na zubnom mesu nema rane, niti igdje ima krvi. Što se moglo upaliti?

Dijete mi ima 2,5 godine i ima zdrave zube. Međutim, ima strašan zadah i natečeno joj je zubno meso na gornjoj čeljusti i ima temperaturu več četiri dana oko 39 stupnjeva. Na zubnom mesu nema rane, niti igdje ima krvi. Što se moglo upaliti?

Odgovor:

Vaše dijete vjerojatno ima gingivitis-gingivostomatitis, čestu akutnu virusnu bolest dječje dobi. Najčešće obolijevaju djeca između 2. i 5. godine života. Bolest počinje naglo visokom temperaturom i do 40 C, uz opće simptome, pojačanu sekreciju iz nosa, kašalj, proljev, povraćanje. Zubno meso je u početku otečeno, bolno, a nakon 1 do 2 dana mogu se pojaviti lezije na zubnom mesu i sluznici usne šupljine. Vrućica obično traje 2 do 3 dana. Klinička slika je teža što je dijete mlađe. Kod neke djece bolest se manifestira samo otokom zubnog mesa, povišenom tjelesnom temperaturom u trajanju od 3-4 dana, dok druga djeca razviju i aftozne promjene u ustima i teže opće simptome.

Liječenje je simptomatsko, uključuje higijenu usne šupljine uz upotrebu oralnih antiseptika (Tantum Verde), čime se može spriječiti nastanak sekundarne bakterijske infekcije, skidanje povišene tjelesne temperature, davanje analgetika, vitamina i dosta tekućine.

Gingivostomatitis kod inače zdrave djece i spontano prolazi za 8-14 dana. Povišena temperatura nestane kroz 3-4 dana, a lezije, ako ih ima, počnu cijeliti za 7-10 dana.Rijetko dolazi do komplikacija kao što je bakterijska sekundarna infekcija, koja se manifestira trajanjem vrućice ili ponovnom pojavom visoke vrućice, otokom limf.čvorova vrata, te ev.promjenom izgleda lezija u ustima. Tada je potrebno antibiotsko liječenje. Također, djeca koja zbog bolova u ustima odbijaju jesti i piti, moraju se liječiti u bolnici zbog dehidracije organizma, poremećaja elekrolita i acidobazne ravnoteže.

dr. Svjetlana Bela Klancir, spec.pedijatar
Poliklinika za dječje biolesti dr.Sabol