Tugovanje za nestalim kućnim ljubimcem

Imam 12 godina i prije dva mjeseca mi je nestao pas. Mnogo sam ga voljela, ali je nestao. Stalno mislim na njega. Često sanjam kako se vraća ili mi se navečer čini da čujem njegov lavež.

shutterstock_1735801265.jpg

Ako mi možete reći kako da prestanem toliko misliti na njega i da li bi bilo dobro da nabavim drugog psa? M

Draga M, Za početak, zaista mi je žao zbog toga što ti je nestao pas. Vjerujem da si bila vezana uz svog psa te da ti je puno značio. Zato nije neobično da ti je njegov gubitak teško pao i zasigurno će biti potrebno neko vrijeme da ga preboliš.

Kada izgubimo nekoga ili nešto što nam je važno to nužno znači da slijedi period u kojem se trebamo navikavati na život bez toga što smo izgubili. Taj period naziva se tugovanje i razlikuje se kod različitih ljudi, ovisno o dobi, spolu, podršci iz okoline i sl.

Ipak, neke karakteristike tugovanja su svima nama zajedničke. Neke od misaonih reakcija koje se javljaju jesu upravo zbunjenost, razmišljanje o tome što smo izgubili, doživljaj da je to što sto smo izgubili pored nas, slike i misli o izgubljenom, zabrinutost, priviđanje, teškoće sa spavanjem te sanjanje izgubljenog.

Zato je važno da znaš i da prihvatiš da ti trenutno prolaziš kroz razdoblje tugovanja i da će ono potrajati dok se potpuno ne navikneš na to da tvog psa više nema uz tebe. Da bi se došlo do toga, nužno je proraditi gubitak, odnosno proći period u kojem je najsnažnije izraženo suočavanje s tugom i boli koju osjećamo zbog gubitka.

Bilo bi dobro da u ovom razdoblju imaš nekoga s kim možeš pričati o tome kako se osjećaš, o čemu razmišljaš, čega se prisjećaš vezano uz tvog psa koji je nestao. To možeš izraziti i kroz crtanje, pisanje ili na neki drugi način koji ti odgovara. Jako je važno proći kroz proces tugovanja i proraditi ga do kraja, a ne potiskivati to kako se osjećamo. Zato bi bilo dobro da o odluci da nabaviš novog psa razgovaraš sa svojim roditeljima onda kada osjetiš da si prihvatila gubitak svog psa i da novog ljubimca želiš zbog njega samoga.

Pozdrav, Tea Knežević, univ.bacc.psihCentar Proventus