Postoji li veza između uzimanja kortikosteroidnih preparata i bolova te grčeva u želucu?

Kćer mi ima 15 godina i boluje od alergijske astme od 5. godine (ambrozija i grinje). Konstantno uzima kotrikosteroidne inkalacijske preparate (flixotide, symbicort, seretide, quar) izuzev 1 mjesec tokom ljeta dok smo na moru. Unazad 5 godina ima povremene napadaje grčeva i bolova u želucu bez proljeva i povraćanja. To se periodički ponavlja svakih 4 – 5 mjeseci. Pretrage krvi, mokraće i stolice su uredne kao i ultrazvuk i rendgen abdomena. Liječnici sumnjaju na gastritis, te uskoro idemo na gastroskopiju. Zanima me da li su ovi problemi povezani s astmom i lijekovima koje koristi i koje pretrage preporučate da još napravimo ukoliko ne utvrdimo uzrok problema? Hvala i pozdrav.

 
Budući da djevojčica uzima inhalacijske kortiskosteroide to se ne bi smjelo reflektirati na želudac, ev. na gornji dio jednjaka. Ponekad alergijske tegobe mogu imati i neke probavne manifestacije, međutim za ovu dob to nije svojstveno. Neka učini dijagnostiku koju ste planirali pa će se sve zaokružiti. Ako je sve uredno, moguće je da su bolovi funkcijski, tj. da nema nikakvog organskog uzroka, tada su obično vezani ili za neredovnu stolicu, meteorizam, nepravilnu prehranu ili su psihosomatski. I taj razlog valja razmotriti.

 

prim. ALEMKA JAKLIN KEKEZ, dr.med, specijalist pedijatar, uži specijalist pedijatrijske gastroenterologije

Poliklinika za dječje bolesti Helena

 

prim. ALEMKA JAKLIN KEKEZ

dr. med. spec. pedijatar, uži specijalist pedijatrijske gastroenterologije
Poliklinika za dječje bolesti Helena

Pitajte me Moji odgovori