Kako pomoći 15-godišnjaku koji je zbog naknadnog upisa u gimnaziju ignoriran i malteretiran od strane vršnjaka?

Poštovani. Majka sam 15-godišnjaka koji pohađa jednu zagrebačku gimnaziju. Kako se naknadno upisao u tu školu, baš i nije bio dobro prihvaćen.

shutterstock_1735801265.jpg

Bio je izvrgnut dosta ružnom psihičkom zlostavljanju. Obavili smo razgovore sa razrednicom i ravnateljem i oni su dosta učinili po tom pitanju. Sada ga više ne maltretiraju, ali ga ignoriraju. Dosta je tužan, ide u školu s grčem i teško se koncentrira na učenje, te bih Vas molila da me savjetujete kako bih mu mogla pomoći. Dosta pričamo, ali imam osjećaj da baš ne prihvaća moje savjete. Unaprijed hvala, mama Štefica

Draga mama,

svakako je pohvalno što ste reagirali kada je sin bio izložen maltretiranju od strane učenika u školi u koju je došao. Drago mi je čuti da su razrednica i ravnatelj zaustavili takvo ponašanje djece. Vjerujem ipak da Vašem sinu i dalje nije lako svakodnevno biti u okolini koja ga ignorira.

Iako uskoro dolazi kraj školske godine kada će se malo odmaknuti od toga vjerujem da ga sama ta atmosfera ne prihvaćanja dosta pogađa. Za njega je jako dobro što ga želite saslušati i što ste mu podrška. Nekada kada i čujemo dobar savjet ili dobijemo dobru ideju vezano uz to što bi bilo dobro napraviti, ipak nam ponestaje unutarnje snage da tako zaista i reagiramo. Vjerujem da se to događa i Vašem sinu pa stoga imate osjećaj da ne prihvaća Vaše savjete.

Pitam se postoji li u školi barem jedan vršnjak koji prihvaća Vašeg sina i s kime može ostvariti kvalitetniji odnos? Ukoliko barem s jednom osobom ostvaruje dobar odnos već to mu može olakšati situaciju. Također, postoji li neko drugo područje u kojem se Vaš sin osjeća uspješno i prihvaćeno? Neka slobodna aktivnost, sport, učenje jezika, sviranje instrumenta...? Kako bi se generalno osnažio i probudio veći osjećaj povjerenja u sebe i svoje sposobnosti bilo bi dobro da u drugim svakodnevnim situacijama koristite ohrabrivanje – primjećivanje i naglašavanje nečega u što je uložio trud, što je dobro uradio. Više o ohrabrivanju možete pročitati u sljedećem članku: http://www.centarproventus.hr/hr/psiho-edukativni-tekstovi/33-samopo%C5%A1tovanje.html

Ukoliko primjetite da se kroz dulje vrijeme ne mijenja stanje Vašeg dječaka slobodno nam se javite na savjetodavni razgovor.

Lijepi pozdrav,

Tea Knežević, magistra psihologije, praktičarka terapije igrom

Centar Proventus