Osjećam napetost i panični strah da ću ponovno imati tahikardiju

Poštovanje. Imam 21 godinu, rodila sam prije četiri mjeseca. U osmom mjesecu trudnoće imala sam tahikardiju koja se javila iz čista mira, znači nije stres u pitanju.

shutterstock_1735801265.jpg

Anemična sam i pijem željezo. Završila sam na hitnoj sekciji zbog visokog tlaka (to pripisujem tome što se užasavam tlakomjera), što rekli da sam sama izazvala, a onda mi je i srce opet krenulo ubrzano raditi. Išla sam na pretrage i ultrazvuke štitnjače (provjera hormona i antitijela) i samog srca i sve je u redu. Međutim, od tada se ne mogu riješiti straha od ponavljanja tog istog. Po cijele dane sam napeta i postala sam anksiozna. Imam osjećaj da ću cijeli život samo čekati da mi se to opet ponovi i da vise neću biti sretna. Ponekad imam osjećaj da ću se ugušiti i da imam kamen u grlu (pluća su isto u redu), česte glavobolje, napetost i nelagodu u tijelu. Noću ne mogu zaspati jer se bojim da se ujutro neću probuditi, više ni plakati ne mogu, apetit mi je na nuli. Pomozite mi, što da radim?

Draga čitateljice,

sve simptome koje navodite zapravo su znakovi jake uznemirenosti. Jaka uznemirenost može se javiti zbog stresa, zbog stvari koje nas podsvjesno muče i slično. Drugim riječima, ne moramo uvijek biti svjesni da smo pod stresom. Rekla bih da je trudnoća jedna velika promjena i da je normalno da se žena susreće s brojnim pitanjima i strahovima – a sve to na neki način i jest stres.

Iz vlastitog iskustva znam koliko simptomi anksioznosti mogu biti neugodni i koliko teško može biti – iz tog razloga smatram da je bitno da se što prije obratite stručnjaku za pomoć koji će Vam biti podrška u nošenju s anksioznosti. Možete se javiti psihologu, psihoterapeutu koji će otkriti uzroke Vaše brige i pritom Vam pomoći u nošenju s njima.

Ono što Vam do tada može olakšati jest da svoje misli zaokupljate nečime – npr. ako volite raditi ukrase, izrađujte ukrase. Posvetite se nečemu što Vam je ugodno i što zaokuplja Vaše misli. Svaki put kada osjetite da ste uznemireni, preusmjerite misli na pozitivno: prvo si recite da je s Vašim fizičkim zdravljem sve u redu, da je dijete dobro i da su samo Vaše misli te koje treba izbaciti. Možete čak i zamisliti kako te misli jednu po jednu izbacujete iz sebe u jedan veliki kontejner. Duboko dišite (iz dijafragme/trbuha), brojite udisaje i izdisaje (to će Vam također preusmjeriti misli) i u mislima "odlutajte" negdje, na neko mjesto gdje Vam je ugodno. Da bi ovo funkcioniralo, potrebno je ponavljati – no, u svakom slučaju smatram da je neophodno da se javite stručnjaku kako bi Vam pomogao i bio podršku u cijeloj ovoj situaciji.

Želim Vam puno sreće,

Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener

Centar Budi svoj