Moja 2,5-godišnjakinja grize nokte do krvi

Molim vas pomoć jer sam već luda. Imam curicu staru 2.5 godine i strašno grize nokte na rukama. Zna kidati čak i da joj krv krene. Kupovala sam lakove za nokte da ih ne grize, ali ne pomaže.

shutterstock_1735801265.jpg

Sada je krenula i na nogama jesti nokte. Vičem na nju i pokušavam objasniti da je to ružno i fuj, ali ništa. Sakrije se od mene i gricka. Molim vas pomoć kome da se obratim? Da li je trebam voditi kakvom liječniku? Očajna mama. JF

Draga mama,

neke od najčešćih navika koje se pojavljuju u dječjoj dobi su: sisanje palca, uvijanje kose, kopanje nosa, škrgutanje zubima, zadržavanje daha i griženje noktiju. To je najčešće nesvjestan način kojim se dijete oslobađa unutarnje emocionalne napetosti.

Prema nekim istraživanjima, u dojenačkoj dobi čak 50 % djece grize noktiće, dok u dobi od sedam do deset godina to radi njih 28 do 33 %. U većini slučajeva griženje noktiju je bezopasna navika, no kronično griženje noktiju katkad može rezultirati ozbiljnijim posljedicama, kao što su nepravilan rast noktiju, ozljeda tkiva oko noktiju, nisko samopoštovanje ili negativno vrednovanje vršnjaka, kada je nužno potražiti pomoć stručnjaka.

Na pitanje zašto vaša djevojčica grize noktiće, nije moguće dati jednoznačan odgovor: dok neki autori smatraju kako je u pozadini te navike ublažavanje tjeskobe, druga objašnjenja tvrde da ograničavanje motoričkih aktivnosti potiče takve navike – drugim riječima, zbog niske motoričke aktivnosti i smanjene razine okolinskih podražaja (dosade, nedostatka aktivnosti na koje je dijete naviklo) dijete će gristi nokte. Također, rezultati istraživanja pokazuju i da je pojavnost griženja noktiju tri puta veća kod djece čiji su roditelji također grizli nokte, nego kod one čiji roditelji nisu imali takvu naviku.

U većini slučajeva dijete nakon nekog vremena spontano prestane gristi nokte. U međuvremenu možete pokušati primjeniti neke od slijedećih savjeta: • ako vam se čini da dijete tom navikom pokušava privući pozornost, dobro je da se posvetite djetetu u većoj mjeri u situacijama koje nisu povezane s griženjem noktiju. Znači, potruditi se češće se igrati s djetetom, imati više zajedničkih aktivnosti i slično • upozoravanjem da prestane gristi nokte, dijete zadobiva više roditeljske pažnje (iako negativne), te bi se na taj način moglo dogoditi da zbog upozorenja počne čak i češće gristi nokte. Isto bi se moglo dogoditi djeci koja su razvojno u fazi odbijanja, odnosno kad na sve odgovaraju ne, pa će na roditeljska upozorenja reagirati na način da će odbijati poslušnost i češće gristi nokte. • u situacijama kada vaša djevojčica grize nokte ponudite joj neke zamjenske, njoj privlačne, aktivnost u kojoj će joj ruke bile zaposlene - npr. slaganje puzzli, crtanje, šaranje, igra plastelinom... • nemojte kažnjavati vaše dijete zbog griženja noktića • nagradite je kada ne grize nokte (pohvalite, primijetite uspjeh). • kod djevojčica može biti učinkovit dogovor: Ako ne budeš grizla noktiće, oni će narasti i moći ćemo ih nalakirati u boju koju želiš.

Puno sreće!

Kristina Bačkonja, dipl. psihologCentar Proventus