Iako nemam posebnih stresova imam dijagnozu i pijem terapiju. Hoće li mi biti bolje?

Pozdrav, moje ime je Tanja i imam 22 godine, studentica sam 4. godine ekonomije te sam zaposlena u call centru. Nisam imala nikakav pretjeran stres u zadnje vrijeme.

shutterstock_1735801265.jpg

Prije 5 mjeseci imala sam intenzivne glavobolje koje su znale trajati satima, a uz to cijelo vrijeme je bila prisutna kao nekakva "magla" u glavi. Napravila sam EEG i MR mozga i nalazi su se pokazali urednima. Nakon tri mjeseca glavobolje su se povukle te od tada imam osjećaj kao da sanjam, kao da nisam u svome tijelu. Tražila sam simptome na internetu te zaključila da je to depersonalizacija i derealizacija. U posljednja dva tjedna stanje se pogoršalo, imam velikih problema s pamćenjem, ne mogu se sjetiti npr. što sam jučer radila, osjećam se kao da uopće nisam prisutna i da život prolazi kraj mene. Psihijatrica mi je prepisala Normabel od 10 mg 3× dnevno, Fevarin od 0,5 mg uvečer te Sanval po potrebi za spavanje. Sanval mi ne pomaže da zaspim nego od njega imam rupe u sjećanju, kad ga uvečer popijem sutradan se ne sjećam što se događalo tu večer te ga onda niti ne uzimam. Terapiju pijem tek tjedan dana i zanima me hoće li ići na bolje i je li moguće vratiti se u normalno stanje? Ja imam osjećaj kao da sam zaboravila kako je to normalno funkcionirati i kako je to biti Ja. Što bih još trebala poduzeti? Dosta me to ometa u svakodnevnom životu te sam privremeno prekinula faks i posao i posvetila se sebi. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Draga Tanja,

kako nisam medicinske struke teško mi je dati odgovor vezan uz medikamente koje trenutno koristite. Moj savjet jest da o terapiji koju koristite porazgovarate s psihijatricom. Ono što kao laik po pitanju medikamenata znam jest da je pojedinim lijekovima (kao što je primjerice Fevarin koji koristite) potrebno određeno vrijeme da počnu djelovati – tjedan dana je premalo vremena da bi se pokazali učinci tog lijeka. Pojedini lijekovi imaju i nuspojave i one variraju od osobe do osobe. To su sve stvari o kojima bi trebali popričati sa svojom psihijatricom.

Nadalje, moj savjet jest i da osim što koristite medikamente počnete odlaziti na psihoterapiju. Iako lijekovi mogu pomoći u otklanjanju pojedinih tegoba i osposobiti osobu da normalno funkcionira u svakodnevnom životu, oni ne otklanjaju uzrok problema. A psihoterapija odlazi u uzrok i pomaže osobi da pronađe uzrok a potom ga i ukloni ili se nauči nositi s njim. Kako je psihoterapija dugotrajan proces, mnogi od njega odustaju i pribjegavaju onom bržem i jednostavnijem – medikamentima. No, da bi se problem učinkovito riješio treba mu pristupiti sa svih strana.

Iskreno vjerujem da iako postoje teški trenuci u životu, da se uz podršku i pomoć stručnjaka možemo uhvatiti u koštac i u najtežim situacijama. Šaljem vam podršku.

Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener

Centar Budi svoj