Dječak piški u wc školjku, ali veliku nuždu ne želi i traži pelenu

Poštovani. Imam sina od 2 godine i 7 mjeseci. Već tri mjeseca piški u wc školjku preko dana bez ikakvih problema (na tutu nikada nije htio).

shutterstock_1735801265.jpg

Kad treba kakit, traži pelenu, ja mu je stavim, on to obavi i skinemo je odmah. Pokušala sam da kaki u wc ali neće nikako. Tata mu jednom nije dao pelenu jer je htio da kaki u wc ali maleni nije htio i stolica mu se poremetila. Nije kakio čak dva dana. Ja sam se prepala i svaki put kad traži pelenu ja mu je stavim odmah. Noću isto ima pelenu jer se upiški, pa dok ja promjenim posteljinu on se razbudi, pa su samo problemi. Što da radim? Da li je možda rano da mu skinem pelenu noću? I kako ću s kakanjem preko dana? Hvala unapred! Odgovorite mi na mejl, molim vas. N.

Većina djece će biti spremna na odvikavanje od pelene s dvije godine života, ali neka će se djeca odviknuti i kasnije. Vrlo je važno da sami pokušate procjeniti kada bi vaše dijete bilo psihički spremno za odvikavanje. Također, gotovo je nemoguće procjeniti koliko će vašem djetetu biti potrebno da nauči kontrolirati veliku i malu nuždu. Nekoj djeci dovoljno je samo nekoliko dana, drugoj nekoliko mjeseci, no prije ili kasnije svi uhvate „grif“.

Ono što bi vam savjetovala je da pokušate svom sinu stvoriti rutinu odlaska na kahlicu, primjerice poslije doručka, ručka, večere, prije kupanja, prije šetnje i sl. kako bi dijete dobilo osjećaj vršenja nužde i osjećaj same rutine. Ako ne želi sjediti na kahlici, nemojte ga fizički prisiljavati, a posebno ga nemojte prisiljavati ako izgleda preplašeno. U tom slučaju kahlicu stavite jedno vrijeme po strani i pokušajte ponovno nakon 2 tjedna. Pokušaj da objasnite djetetu zašto treba sjediti na kahlici jednostavno neće upaliti, vaša je jedina misija da se dijete privikne na kahlicu. Ono što je najvažnije jest da ga ne forsirate ako nije spreman, jer bi mogli načiniti više štete nego koristi.

Kada sljedeći puta vaše dijete obavi nuždu u pelenu, pelenu prvo ispraznite u kahlicu i posjednite dijete kako bi ono povezalo čin i mjesto vršenja nužde. Slobodno mu nakon toga pokažite kamo ćete baciti nuždu iz kahlice i dopustite mu da pusti vodu (ako želi). Naučite ga kako da se sam obuče nakon nužde i naravno, opere ruke.

Bez obzira što djeca danju svladaju vršenje nužde na kahlici, to ne znači da će u noći biti jednako. U tako niskoj dobi djetetovo tijelo još nije razvilo osjećaj da se probudi u noći kada treba obaviti nuždu, pa zbog toga ne treba odmah baciti pelene. Možda će trebati mjeseci ili pak čak i godina, kada dijete u potpunosti ne savlada i noćne posjete WC-u ili pak da spava bez buđenja. Roditelji mogu pomoći na način da kažu svom djetetu da ako se probudi tijekom noći i osjeti potrebu za nuždom ih može probuditi kako bi mu pomogli oko odlaska na kahlicu.

Želim vam puno sreće i strpljenja

Kristina Bačkonja, dipl. psihologCentar Proventus