Brinem se za posinka koji me u zadnje vrijeme odbacuje te radi razne probleme

Poštovana, imam jednu neugodnu situaciju koja me iskreno počinje živcirati. Živim sa čovjekom koji ima sina iz prvog braka od četiri godine za kojeg se ja brinem, čuvam ga i pazim.

shutterstock_1735801265.jpg

Dječak je otišao kod majke na ljetne praznike gdje je proveo 25 dana. Moj sadašnji suprug je nekoliko puta u tih 25 dana pitao svoju bivšu suprugu da dijete malo bude kod nas, ali njegova bivša supruga to nije dopustila. Kad se dječak vratio sa praznika, upitala sam ga "Voliš li me", na što je dječak odgovorio "Ne, ja volim tatu", a prije je govorio da me voli. Ponekad se događa da dječak uopće ne dopušta da spavam s njegovim tatom, svojim mužem, baca se po podu, plače i hoće biti s nama u krevetu. Ne dopuštam mu da spava s nama i imam osjećaj da sve to radi pod utjecajem majke. Ne želi više provoditi vrijeme sa mnom kao nekada, nego isključivo s tatom. Koji je razlog ovakvog djetetovog ponašanja prema meni? Imam osjećaj kako bude rastao, da će rasti i problemi. Hvala.

Poštovana,

prije svega žao mi je čuti što imate problema – sigurna sam da je Vaša uloga pomajke vrlo zahtjevna i da nije jednostavno nositi se sa svim situacijama na koje svakodnevno nailazite.

Iz Vašeg pisma nisam dobila puno detalja o sinu Vašeg muža: ne znam kakav je njegov odnos s majkom, tatom, kako je reagirao na rastavu braka roditelja; je li rastava bila nedavno; kako se ponaša kod majke; s kim je htio živjeti... To su sve vrlo bitne činjenice koje bi mogle rastumačiti uzrok njegova ponašanja. Ono što mogu reći jest da svako dijete želi da su njegovi roditelji zajedno i da se može osjećati poprilično zbunjeno i tužno kada se roditelji rastanu. Ako je odnos između roditelja i po rastavi braka narušen, a jedan od bivših supružnika ima novog partnera, situacija se dodatno može zakomplicirati. Često puta jedan od partnera iz ljutnje i povrijeđenog ponosa može djetetu ružno pričati o novom partneru bivšeg supružnika. Nažalost, to je najgora varijanta za dijete jer ono osjeća konflikt lojalnosti i može se dogoditi da „bez razloga“ manifestira tu ljutnju. A zapravo razlog leži u zbunjenosti, strahu, konfliktu unutar samog djeteta.

Moj savjet jest da budete strpljivi, da mu ne stvarate dodatni pritisak i konflikt pitajući ga da li Vas voli. Dajte mu vremena. Svaki dan mu ponudite da skupa s vama radi neku aktivnost koju voli (npr. da se igrate s lego kockicama) i nemojte se ljutiti ako odbije. Ovo nipošto nemojte protumačiti kao da ga trebate „potkupljivati“ – naprotiv, i dalje budite dosljedni i neka snosi odgovornost za svoje ponašanje. No po pitanju Vašeg odnosa budite strpljivi. Ukoliko primijetite da Vam ovi savjeti nisu dovoljni, da gubite strpljenje, slobodno se obratite stručnjaku (psihologu, psihoterapeutu) kako bi konkretizirali sve probleme te se po potrebi uključili u savjetovanje.

Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener

Centar Budi svoj