Borim se s napadajima panike i raznoraznim strahovima. Kako da se toga riješim?

Poštovani! U zadnjih nekoliko mjeseci mislim da imam napadaje panike, nisu jako strašni ali svejedno me zabrinjavaju.

shutterstock_1735801265.jpg

Srce počne brzo lupati, kao da me nešto guši, vrti mi se u glavi i ne osjećam se dobro. Sve je počelo s bolovima u lijevoj lopatici koji isto traju već 5-6 mjeseci. Otkako me to počelo boliti kroz mene stalno prolazi neka jeza (ne znam kako drugačije to opisati) vjerojatno jer se prestrašim jer boli sa lijeve strane i srce i pluća i ruka. Nakon pregleda kod doktora i svega ostalog ustanovljeno je da je riječ o živcu, da nemam nikakvih drugih problema. Samo me muči što i dalje svaka mala bol potiče opet paniku. Za leđa sam dobila Normabele od 5 mg i sad ih koristim kada me uhvati ta jeza i onda se osjećam malo bolje. Ne bih htjela baš to riješavati tabletama, pa me zanima što bi mi moglo drugo pomoći? Uz sve to dobila sam neke čudne strahove od vožnje auta, od samoće, od smrti i skoro pa svega što postoji. Imam samo 26 godina, radim, udata sam i stvarno mi je globalno gledano sve lijepo u životu, samo me trenutno koči u svemu panika i strah da će se ponoviti. Molila bih Vas savjet. Hvala Vam puno.

Draga čitateljice,

Prije svega bih Vam željela reći da niste sami u svojim strahovima, da puno mojih klijenata ima iste ili slične simptome. Panika nije opasna za život, ali simptomi koje donosi su prilično neugodni.

S obzirom na to da je liječnik isključio sve medicinske razloge (ako niste sigurni, uvijek možete otići po drugo mišljenje), preostaje psihološki problem koji se javlja. Napad panike je zapravo strah od straha – strah da će se isti ponoviti. Budući da su se kod Vas javili i razni drugi strahovi, moja preporuka bi bila psihoterapija. Psihoterapija je zapravo terapija razgovorom a provode je stručnjaci poput psihijatra, psihologa i drugih pomagačkih struka. U pojedinim slučajevima ukoliko simptomi znatno narušavaju kvalitetu života, tada se uz terapiju razgovorom može kombinirati i terapija lijekovima. No, ona nije uvijek neophodna i svakako je ne bi preporučila kao jedino rješenje. Lijekovi nikada ne rješavaju uzrok problema i zato je neophodan razgovor. No isto tako, imajte na umu da lijekovi nekada zaista mogu olakšati i pomoći osobi da funkciora, no isključivo uz nadzor liječnika psihijatra.

Dakle, moja preporuka je da se svakako obratite stručnjaku za psihoterapiju, a do tada simptome panike možete olakšati dubokim disanjem (iz dijafragme), podržavajućim mislima (npr. liječnik je rekao da sam zdrava; panika je samo neugodna i potpuno bezopasna, itd...). Šaljem Vam podršku.