Znate li zbog čega djecu najviše zlostavljaju vršnjaci?

Povišena tjelesna težina najčešći je razlog zadirkivanja u djetinjstvu, otkriva nova studija koja objašnjava kako je zlostavljanje zbog povećane tjelesne težine u djetinjstvu uzrok borbe sa skidanjem kilograma i u odrasloj dobi

decko, depresija, strah_fotolia

. Istraživanje je provedeno na više tisuća djece i mladih iz četiri zemlje - SAD, Kanade, Islanda i Australije.

Sedam od deset ispitanika potvrdilo je kako je debljina daleko veći razlog za zlostavljanje od seksualne orijentacije, fizičkih poteškoća u razvoju ili ocjena u školi. Profesori i učitelji potvrdili su tezu naglasivši kako bi se trebalo što više osvještavati o problemu zlostavljanja pretile djece te uvesti mjere predostrožnosti za nasilnike.

Istraživanja su također potvrdila kako je količina stresa doživljena u djetinjstvu ženama veći razlog za kasnije nagomilavanje kilograma, nego stres u odrasloj dobi.

Iako djecu ne možemo okrivljavati da su svojom težinom izazvali na nasilničko ponašanje, možemo im pomoći da prihvate zdravije navike i ponašanja koja će im pomoći održati tjelesnu težinu za trenutno i buduće samopouzdanje, ali i zdravlje kroz nekoliko jednostavnih rituala.

Dajte im kontrolu za stolom

Suprotno uvriježenom mišljenju kako djeci trebate odrediti količinu hrane koju će pojesti, novija studija objavljena u listu Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics ističe kako je djeci dobro dati da sama vade hranu iz posuda jer će na taj način najprije iskušati nešto novo, ali će i slušati vlastiti metabolizam pri odabiru hrane.

Ne branite im određenu hranu

Umjesto da djeci branite slatkiše, žitne pahuljice pune šećera ili sokove, radije im postavite uvjete pod kojima mogu dobiti slasticu. Odredite tako na primjer da zdjelu pahuljicu mogu pojesti minimalno sat vremena prije odlaska na spavanje, a čokoladu mogu dobiti nakon polusatne vožnje biciklom ili druge aktivnosti na otvorenom.

Neka obrok traje dulje

Prosječni obrok djeteta primjerene tjelesne težine traje 18 minuta dok obrok pretilog djeteta traje 13,5 minuta što naizgled ne zvuči kao loša ideja, jer što je dijete manje za stolom, manje će i jesti, razmišljaju mnogi, no stvarnost je potpuno suprotna. Sporije jedenje jest razumnije jedenje. Djeca koja jedu sporo, ne razmišljaju o aktivnostima koje ih čekaju i sklonija su više vremena provoditi u obiteljskom okruženju za stolom. Pretila djeca češće jedu sama i to usputno, igrajući se ili gledajući televiziju pa samim time i jedu iz navike ili dosade.

Maknite gadgete

Istraživanje provedeno na Sveučilištu u Minnesoti tvrdi kako roditelji koji djeci dozvoljavaju upotrebu telefona, tableta ili gledanje televizije za vrijeme jela, serviraju nutritivno siromašnija jela. Uz film ili igricu, radije će djeci ponuditi slatkiše i grickalice, a rijeđe voće i povrće. Budući da je djetetova pažnja na elektroničkom uređaju, neće razmišljati o količni hrane koju pojede, pa je velika vjerojatnost da će unijeti čak 10% više hrane nego dijete koje jede za stolom.

Servirajte u malom posuđu

Jela servirana u većim posudama i tanjurima uzrokuju čak 16% više pojedene količne od jela serviranih u manjim posudama. Djeci su često „gladne oči“ pa traže veću količinu i jedu veću količinu. Ako ste u restoranu, trudite se podijeliti jedan obrok na dvije osobe.

Pitajte ih jesu li gladni

Umjesto da ih na kraju objeda pitate“Jesi li gotov?'“ djetetu radije postavite konkretna pitanja poput „Jesi li gladan?“ ili „ Jesi li sit?“ jer ćete mu na taj način pomoći da sasluša signale vlastitog tijela i upita se treba li mu zaista još.

Tata neka postavi primjer

Zbog manjka vremena, ali i dostpunosti, hrana se sve češće naručuje ili se konzumira van kuće. Takvi obroci prosječno donose oko 43% kalorija viška. Jedna studija posebnu je krivnju svalila na očeve koji djecu često nagrađuju obrocima u restoranima brze hrane pa je svako zajedničko druženje van kuće poželjno zaokružiti jelom u nekom zdravijem restoranu ili zalogajnici.

Isprobavajte raznovrsnu hranu

Djeca najčešće izbjegavaju povrće, a samo jedno od petero djece jede dovoljno porcija povrća dnevno. Dajte djetetu da samo odabere namirnice koje ćete taj dan ili tjedan pripremati. Odvedite ga na tržnicu ili u dućan te zajedno istražite koje voće ili povrće dijete još nije kušalo pa ga taj dan pripremite. Ukoliko mu svakog dana ponudite neki novi okus i tjedno ponavljate tu praksu, dijete će prije zavoljeti namirnicu koja mu je do tada bila mrska.