Uklanjanje krajnika poboljšava san, razinu energije i ponašanje kod djece

Otečeni krajnici i adenoidi glavni su uzrok apneje za vrijeme spavanja kod djece.

519c8d8346b32

Apneja je kratkotrajni prekid disanja ili pauza u disanju koja traje duže od 3, a kraće od 10 sekundi, pri čemu dolazi do promjene općeg stanja u organizmu te niza negativnih specifičnih posljedica koje na više načina štete normalnom funkcioniranju i zdravlju djeteta. Neke od neželjenih posljedica apneje su: kronični umor i neispavanost, oslabljena pažnja i koncentracija, poteškoće s pamćenjem i učenjem, razdražljivost i problemi u socijalizaciji, problemi u ponašanju te slabija kvaliteta života općenito.

Nova studija potvrdila je da uklanjanje krajnika kao uzroka apneje, doista pomaže djeci da bolje spavaju.

"S operacijom postižemo veliko poboljšanje u kvaliteti sna, a time se poboljšavaju i dnevno funkcioniranje djeteta, razina energije i njegovo ponašanje", kazala je voditeljica istraživanja dr. Susan Redline, profesorica medicine spavanja na Sveučilištu u Harvardu.

Neke ranije studije otkrile su da je apneja povezana s nizom mentalnih problema, uključujući poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje.

Otečeni krajnici i adenoidi (treći krajnik) blokiraju dišne puteve i ograničavaju normalno disanje, te su stoga glavni uzrok abnormalnih prekida u disanju tijekom spavanja, odnosno apneje. Zbog apneje, razina kisika u tijelu opada, a stručnjaci smatraju da ovo stanje ima štetne posljedice na učenje i pamćenje. Dr. Redline nadala se da će operacija uklanjanja krajnika poboljšati i ove kognitivne sposobnosti kod djece. Međutim, to se nije dogodilo.

Ukratko, uklanjanjem krajnika (adenotonzilektomijom) kod djece se poboljšava spavanje, vraća im se energija, poboljšava kvaliteta funkcioniranja tijekom dana, ali ono ne dovodi do poboljšanja pamćenja i učenja.

"Postoje roditelji koji su zabrinuti zbog hrkanja i apneje kod djece te su se bojali da ako ne naprave pod hitno operaciju uklanjanja krajnika, da će djeca ostvarivati loš uspjeh u školi. Ova studija sada je potvrdila da ako roditelji žele pričekati s operacijom i odabrati konzervativniji put liječenja otečenih krajnika, time ne bi trebali znatnije oštetiti dijete u smislu njegova mentalnog nazadovanja", kazala je dr. Redline.

"S druge strane, djeca koja imaju problema u ponašanju, osjećaju se pospano tijekom dana, ujutro se bude tromi i nenaspavani, bez energije, imat će mnogo koristi od operacije uklanjanja krajnika", dodaje voditeljica istraživanja.

Mnogi otorinolaringolozi preporučuju uklanjanje krajnika kao najbolji lijek za apneju, ali još uvijek nisu složni oko toga da li apneja doista uzrokuje ADHD i utječe na pamćenje i učenje kod djece.

Studija je objavljena u stručnom časopisu New England Journal of Medicine.