Trebaju li djeca piti čaj? O, da!

Nekad je čaj bio napitak broj jedan u mnogim kućanstvima. Obavezan za doručak, redovit u školskim kuhinjama, idealan za večeru da se tijelo utopli i umiri.

S vremenom su ga počeli istiskivati sokovi, kakao i drugi slatki napitci, a pojavile su se i priče o štetnosti kofeina iz čaja za dječji razvoj, odnosno zdravlje. Trebaju li djeca piti čaj? Stručnjaci kažu - itekako!

Novo istraživanje otkriva da je čaj zdraviji za djecu od modernih sokića. Autori navode kako je 1950-tih godina prošlog stoljeća većina 4-godišnjaka za doručak pila čaj, dok ih je manje od 10% dobivalo za doručak sok. U ta davna vremena vidjeti pretilo dijete bilo je pravo čudo, odnosno bilo ih je toliko malo da se o njima uopće nije vodila nikakva statistika.

Dr. Carrie Ruxton, autorica istraživanja i priznata dijetetičarka, kaže da je do 1990. konzumacija čaja značajno pala, a danas se broj konzumenata čaja u SAD-U, primjerice, uopće više ne bilježi i ne mjeri.

Čaj se sve manje konzumira među djecom. Istovremeno djeca su sve teža i sve deblja, jer su čaj zamijenila sokovima.

Čaj je izgubio svoju mladu publiku i kada su se pojavili članci o tome da šalica čaja sadrži jednaku količinu kofeina kao i kava i da ga djeca ne bi smjela piti. Istina je da čaj sadrži puno manje kofeina od kave, da umjerena konzumacija kofeina kod djece ne samo da je dozvoljena, već im unos malenih količina kofeina iz čaja pomaže u koncentraciji i fizičkoj snazi.

"Možda roditelji smatraju da je čaj za odrasle", kaže dr. Ruxton. "Naviknuli smo razmišljati o hrani kao da postoji hrana za odrasle i hrana za djecu, ali djecu bi trebalo upoznati sa svom hranom i pićima koja se konzumiraju u obitelji".

Podjela hrane i pića na onu za odrasle i onu za djecu novotarija je koju nameću marketinške kampanje. Do prije 20 ili 30 godina djeca su jela svu hranu koju su jeli i odrasli. To se odnosi i na čaj kojeg smo doista pili kao djeca u velikim količinama i danas smo zdraviji od mnogih generacija koje su došle nakon nas i zamijenile čaj sokovima ili kakaom.