Pronađeni geni koji povećavaju rizik od obolijevanja od leukemije kod djece

Genetska oštećenja koja povećavaju rizik obolijevanja od najčešćeg oblika leukemije kod djece otkrili su britanski znanstvenici.

4a8918d3c5991

Tri varijacije povećavaju spomenuti rizik za 30 do 60%, priopćili su sa Instituta za istraživanje raka.

Leukemija je najčešći oblik raka kod djece, pa se godišnje samo u Velikoj Britaniji javlja oko 500 novih slučajeva. Čak 85% oboljele djece, ima dijagnosticiranu tzv. Akutnu limfoblastičnu leukemiju (ALL).

Znanstvenici napominju da ne postoji jedan uzrok zbog kojeg djeca obolijevaju, već se radi o kombinaciji raznih faktora, a koji uključuju naslijeđeni genetski materijal u nekim slučajevima.

Prijašnja istraživanja sugerirala su da promjene u krvnim stanicama koje se događaju još u majčinoj utrobi i druge mutacije, kao i uobičajene dječje infekcije mogu biti također uzročnici.

U ovom posljednjem istraživanju koristila se tehnologija uz pomoć koje je skenirana ukupna DNA kod djece oboljele od leukemije i potom je uspoređivana sa DNA zdrave djece.
Profesor Richard Houlston, koji je vodio tim istraživača, izjavio je sljedeće: "Ova otkrića daju prvi dokaz da genetsko nasljeđe igra veliku ulogu kod rizika od obolijevanja od Akutne limfoblastične leukemije, te način na koji se bolest razvija".

Ipak, znanstvenici ne žele poručiti roditeljima i liječnicima da djeca obolijevaju samo i isključivo zbog mutacija na genima, već su genetski faktori samo jedna komponenta. Još uvijek nije poznato i treba dalje istraživati, što je tzv. trigger koji pokreće samu bolest kod djece.

(JK, Izvor: BBC)