Proljeće u vrtu: držite djecu podalje od pesticida

Malo toga danas ide u korist korištenja pesticida u vrtu ili dvorištu, a opasnost po zdravlje djece samo je jedan razlog više da ih uklonite iz upotrebe. Ili barem iz vidokruga i dohvata djece.

49df397fad90e

Pesticidi su opasni i otrovni te mogu izazvati akutna trovanja ili dugotrajnije posljedice kao što su teška oboljenja organa i tkiva.

Svake godine u svijetu ima više od 30.000.000 otrovanja pesticidima, od čega oko 100 tisuća završi smrću. To su samo registrirani podaci. Nema statističkih podataka o oštećenjima novorođenih beba, o izazivanju raka i mutacije gena pod utjecajem pesticida, iako neka nova istraživanja pokazuju da su djeca oboljela od raka na mozgu u ranoj dobi bila izložena pesticidima ili su to bile njihove majke kada su ih nosile u trbuhu.

Naime, pesticidi imaju svojstva nakupljanja (akumulacije) u tkivu životinja i ljudi, ponajviše u masnim tkivima, jetri i bubrezima. Zato kažemo da su oni kumulativni, odnosno sve veće količine primljene u organizam se zbrajaju i to izaziva različite smetnje i degenerativne bolesti u organizmu.

Problemi vezani za kontrolu onečišćenja okoliša pesticidima kao i njihovih ostataka u hrani gotovo da su nerješivi, nemogući za praćenje. Hranu koja se prodaje na tržnicama nije moguće kontrolirati, ali zato možemo kontrolirati ono što radimo, sadimo i uzgajamo u vlastitom vrtu.


Koja je alternativa?

Najbolje bi bilo uopće ne koristiti pesticide. Ne samo zbog trenutne opasnosti koju predstavljaju, nego i nakon sazrijevanja plodova koji gube nešto od svoje prirodne kvalitete i postaju nezdravi. Od 1. rujna 2009. godine na snagu je stupila i Smjernica Europske unije o najvećoj dopuštenoj količini pesticida u živežnim namirnicama, što govori u prilog da s pesticidima treba oprezno i umjereno.

Druga opcija je koristiti alternativna sredstva. Na tržištu se može pronaći ekološko (na prirodnoj bazi) kruto gnojivo koji se jednostavno rukom ili strojem razbaca po voćnjaku ili vrtu.

Ako pesticide baš morate koristiti, nosite zaštitnu odjeću i temeljito se operite nakon špricanja, a klince pošaljite baki, kod prijatelja ili na neko događanje, dok radovi s opasnim kemikalijama u vrtu nisu gotovi.
(JK, Izvor: Green Living)