Poremećaj hranjenja: Kad dijete jede nejestive stvari

Bebe i mala djeca uče o svijetu oko sebe dirajući stvari i stavljajući ih u usta.

Baby girl with plastic spoon

Većina djece tu i tamo pojede malo zemlje, pijeska pa i pokojeg sitnog pužića kojeg dograbe svojim malim ručicama, no ubrzo nauče da te stvari nisu ukusne i prestanu ih jesti.

No neka djeca ne prestaju jesti stvari koje nisu hrana. Ako dijete žvače drvene igračke neko vrijeme pa prestane, nema potrebe za uzbunom, no ako se takvo ponašanje nastavi, valja potražiti pomoć stručnjaka. Moguće da je riječ o neobičnom poremećaju hranjenja zvanom pika, koji može biti pokazatelj da dijete ima razvojnih, bihevioralnih, emocionalnih, zdravstvenih ili problema s jelom.

Pika je poremećaj koji je povezan s hranjenjem i može se javiti u dječjoj dobi, ali i u odraslih osoba. Ime je dobio po latinskom nazivu za svraku budući da se ta ptica povezuje s neselektivnim proždiranjem za nju jestivih i nejestivih stvari (“kradljiva svraka”).

    Međutim, ponekad je riječ o nedostatku željeza, cinka ili kalcija u organizmu pa je žudnja za specifičnim tvarima povezana isključivo s manjkom nabrojenih minerala u prehrani. Manjak cinka može dovesti do promjena u osjetilu okusa i mirisa. Odrasli koji pate od nedostatka cinka ističu kako im hrana ima neobičan i neprivlačan okus. Djeca s ovim poremećajem nerijetko imaju malene razine željeza u krvi i trebaju unositi namirnice bogate željezom kao što su meso, jetra, jaja, mahunarke.

    Također, ovaj poremećaj se zna javiti ako su djeca zanemarena i zlostavljana. No neka djeca razviju naviku jedenja nejestivih stvari tijekom ranog djetinjstva iako se za njih roditelji brinu i hrane ih zdravo, a djeca normalno rastu i razvijaju se. No stručnjaci ipak preporučuju roditeljima da se obrate liječniku kako bi isključio poremećaj pika.

      Iako malo pojedene zemlje najvjerojatnije nikome neće naškoditi, vodite računa da zemlja može biti kemijski tretirana ili kontaminirana bojama ili pak fekalijama životinja. Ako dijete pojede zemlju kontaminiranu bojom, može doći do trovanja olovom koje utječe na razvoj mozga. Jedenjem zemlje pomiješane s fekalijama dijete može unijeti u organizam opasne parazite i zaraziti se neobičnom infekcijom koja će rezultirati vrućicom i bolešću.

      Što roditelji mogu učiniti:

      1. Obratite se liječniku ako jedenje nejestivih stvari potraje kako bi utvrdio što uzrokuje ovaj poremećaj. Možda je riječ o nedostatku cinka ili željeza, anemiji, parazitnoj infekciji ili trovanju; 2. Potrudite se da djetetu ne nedostaje ljubavi i pažnje; 3. Vodite računa o uravnoteženoj i zdravoj prehrani; 4. Uklonite iz kuće sve otrove i pokušajte dijete spriječiti da jede zemlju (zemlja može biti kontaminirana i dovesti do poremećaja); 5. Ako renovirate staru kuću, udaljite dijete na sigurno kako ne bi pojelo toksičnu boju, naslage stare prašine i ostale potencijalno opasne stvari.