Mobiteli uzrokuju tumor mozga kod djece? Još uvijek se ne zna

Prije nekoliko dana objavljena je vijest da devet od deset građana Hrvatske posjeduje mobitel, pa možemo zaključiti da 90% djece posjeduje mobitel.

4e53791368aa3

Mobitel u rukama djeteta ima svojih pozitivnih i negativnih strana, a među onim nepoželjnim već se cijelo desetljeće spominje da mobilni uređaji mogu izazvati razvoj tumora mozga kod mališana. Vezano za to pitanje, napravljeno je i više desetaka studija.

Mogu li mobiteli uzrokovati tumor mozga kod djece? Ovisi koga pitate. Nova studija kaže da nema nikakve poveznice između korištenja mobitela i tumora mozga kod djece, no kritičari studije tvrde da konačan odgovor još uvijek nije dobiven i da je prerano donositi takve zaključke.

Autori najnovije studije uspoređivali su navike korištenja mobitela kod 1.000 djece iz Zapadne Europe, odnosno među 352 djece koja imaju tumor mozga te 646 djece koja ga nemaju. Djeca su bila dobi između 7 i 19 godina i žive u Danskoj, Norveškoj, Švedskoj i Švicarskoj. Djeca su bila podvrgnuta intervjuima uz prisutnost roditelja, kako bi se utvrdile njihove navike korištenja mobitela, a da bi se potvrdili podaci dobiveni od djece, korišteni su prijepisi računa i potrošnje od strane telekomunikacijskih kompanija.

Rezultati su pokazali da djeca koja koriste mobitel nisu pod ništa većim rizikom od razvoja moždanog tumora, od djece koja nemaju mobitel.

Istraživanje je vodio dr. Denis Aydin sa Švicarskog instituta za javno zdravstvo, a podatke je proučavao sa nekoliko različitih gledišta. Nastojao je otkriti neke buduće trendove kod djece koja su dugogodišnji korisnici mobitela. Otkrio je da nema povećanja broja novooboljele djece od tumora mozga među mladim korisnicima koji mobitel posjeduju i koriste pet ili više godina.

Zajedno sa svojim timom u izvješću je napomenuo kako elektromagnetska polja radijskih frekvencija prodiru dublje u mozak djece iz jednostavnog razloga što su lubanje djece manje. Nedavna su istraživanja također otkrila da dječji mozak upija dva puta više energije mobilnih uređaja no mozak odraslih ljudi. No, autori također napominju da ta energija, za razliku od zračenja X-zrakama ili CT skeniranja, nije dovoljno snažna da ošteti DNA, izazove mutacije i uzrokuje rak ili tumor.

U novoj studiji se navodi da kada bi mobiteli uzrokovali tumor mozga, ti bi se tumori pojavljivali sastrane tj. na onoj strani glave blizu uha, koja se najčešće koristi. I još su jednom naglasili da nema povećanja broja novooboljelih od tumora na mozgu nakon 90-tih kada su mobiteli došli u širu upotrebu.


Zašto ponovno govorimo o mobitelima i tumorima?

Nova zabrinutost vezana za djecu, korištenje mobitela i pojavu tumora pojavila se nakon što je ogranak Svjetske zdravstvene organizacije, odnosno Međunarodna agencija za istraživanje raka, promjenila svoje mišljenje i poziciju. U prošlosti je agencija tvrdila da ne postoji stvarni dokaz da mobiteli uzrokuju tumor mozga. Sada je svoj stav preformulirala i tvrdi da su mobiteli "potencijalno kancerogeni", a sve temelje na "ograničenim dokazima", naglašavajući i da najmanja povezanost znači potencijalnu zdravstvenu prijetnju.


Udruge za zaštitu okoliša tvrde: mobiteli su opasni za djecu

Dvije cijenjene organizacije koje se bave zaštitom okoliša - Environmental Working Group (EWG) i Environmental Health Trust, vjeruju kako je spomenuto istraživanje lažno, a dokazi labavi. Zamjeraju švicarskim znanstvenicima nedetaljno istraživanje posljedica dugogodišnjeg korištenja mobitela i lošu definiciju redovitog korištenja mobitela. Isto tako, oni tvrde suprotno - što duže djeca koriste mobitel pod većim su rizikom od obolijevanja od moždanog tumora.


Kome vjerovati?

Teško je reći, kao i kod većine istraživanja. Obzirom da svako kućanstvo ima više od jednog mobitela, daljnja istraživanja su u tijeku.

Ukoliko ste zabrinuti, evo nekoliko savjeta vezanih za korištenje mobitela i djecu:

- Odaberite telefon s niskom SAR vrijednošću (SAR=specifična razina apsorpcije). Različiti telefoni emitiraju različite razine radio valova. SAR vrijednost otkrit ćete na način da potražite serijski broj telefona (ID), koji se najčešće nalazi na bateriji. Kada ste pronašli serijski broj, idite na sljedeću web adresu: www.fcc.gov/oet/ea/fccid. Na toj stranici unijet ćete broj i dobiti informaciju o SAR vrijednosti.

- Ograničite djeci korištenje mobitela.