Jačanje imuniteta kod djece: Kako izbjeći prehlade i viroze?


Šmrcanje, stalne prehlade i viroze. Sve vam to kao roditelju sigurno zvuči poznato.

Schnupfen bei Kindern

Šmrcanje, stalne prehlade i viroze Djeca su svakodnevno izložena velikom broju virusa i bakterija pa tako primjerice igra s vršnjacima ili boravak u zatvorenoj prostoriji može uzrokovati učestalu pojavu i širenje raznih infekcija. Dok se kod neke djece imunološki sustav s time uspješno bori, druga djeca češće obolijevaju. Dječje bolesti su neizbježne i dio su odrastanja, ali zato možemo pomoći imunološkom sustavu da se razvije, bude uravnotežen i funkcionira pravovremeno. Puno je čimbenika koji utječu na imunološki sustav, ali je i puno mogućnosti da se dječjem organizmu pomogne u uspješnom savladavanju šmrcavog nosića, kihanja, kašljanja, crijevnih viroza i sl.

Ljekovito bilje

Bazga je odlična imunološka i protuvirusna biljka. Šipak i hibiskus također su puni vitamina C, kao i list kupine koji je odličan kod crijevnih viroza i upala. Osim što utječu na podizanje imuniteta, jačaju organizam i sprečavaju anemiju. Majčina dušica pak djeluje antiseptički na sve unutarnje organe. Odličan je lijek protiv kašlja, temperature i slabokrvnosti te jača psihofizičke aktivnosti. Trputac ima jaka antibakterijska svojstva, primjerice protiv streptokoka, klostridije i stafilokoka. Pomaže također kod liječenja infekcije krajnika, gnojne angine i proljeva uzrokovanih raznim virusima i bakterijama. Anis i komorač, pak ljekovito djeluju kod astme, bronhitisa te svih vrsta kašlja.

Ako vaš mališan nije preveliki ljubitelj čaja, od navedenih sastojaka i meda možete, primjerice napraviti vrlo ukusan i djelotvoran sirup. Ovisno o dobi i težini djeteta, uzima se 2-5 žlice dnevno, a sastojci su sljedeći: 200 mL vode, 250 g meda, 1 žlica anisa (ili komorača), 1 žlica šipka, 1 žlica bazge, 1 žlica trputca, 1 žlica majčine dušice i sok od jednog limuna. U 200 mL hladne vode staviti kuhati po jednu žlicu anisa i šipka. Kad zavrije, dodajte po jednu žlicu bazge, trputca i majčine dušice te ugasite plamenik. Ostavite da odstoji. Procijedite nakon 15 minuta te u mlaki čaj dodajte 250 g meda i svježe iscijeđeni limunov sok. Sirup stavite u staklenu bocu te ga držite u hladnjaku.

Probiotici

Dokazano je da na imunološki sustav značajno utječu "dobre" bakterije, danas poznate kao probiotici. Ti mikroorganizmi prirodno obitavaju u crijevu i sprječavaju vezanje oportunističkih i patogenih bakterija te tako štite dijete od raznih bolesti. Danas su se te bakterije pokazale kao korisne kod nadutosti, kolika te proljeva i zatvora, no isto tako njihova je korist dokazana i u sprječavanju nastanka infekcija, alergija i dermatitisa. Probiotici, koji djeluju protektivno i protuupalno, izuzetno su korisni kod djece na čestim i dugotrajnim antibiotskim terapijama.

Esencijalno masne kiseline i vitamin D

Većina djece ne unosi dovoljan broj esencijalnih masnih kiselina u organizam, a vrlo su važne za jačanje organizma. Sastoje se od omega 3 kiselina koje su najviše zastupljene u plavoj ribi i omega 6 kiselina koje najviše ima u orasima, bademima, sjemenkama suncokreta i lana te soji.

Osim za apsorpciju kalcija vitamin D je iznimno važan i za jačanje imuniteta. Prirodnih izvora vitamina D ima malo. Masne ribe (haringa, skuša, tuna, srdele, losos) i ulje iz jetre bakalara najbogatiji su izvori vitamina D3, a manje količine nalaze se u goveđoj jetri i žumanjku. Dobar izvor odnosno vitamina D2 jesu gljive i kvasci.

Matična mliječ

Matična mliječ je vrh pčelinjih proizvoda i mnogi je nutricionisti smatraju najsavršenijom namirnicom na svijetu. Poznata je od davnina – dragocjena i rijetka, čuvala se kao tajna ljepote plemkinja.

Matična mliječ potiče regeneraciju svih stanica u tijelu, uravnotežuje žlijezde sa unutarnjim lučenjem,pospješuje izlučivanje žuči, regulira probavu, djeluje hepatoprotektivno i imunostimulativno. Odlična je za primjenu kod djece koja uz oslabljeni imunitet imaju i slab apetit. Preporuka je koristiti matičnu mliječ do tri mjeseca bez prestanka i tada učiniti pauzu. Ne zaboravite da se matična mliječ ne smije uzimati metalnom žlicom jer metal uništava njezine vrijedne sastojke.

Odgovarajuća količina sna također pomaže pri održavanju zdravlja i obrani od infekcija. Loš san može smanjiti otpornost organizma, povećavati vjerojatnost pojave raznih infekcija, ali i utjecati na njihovo trajanje i učinkovitost cijepljenja.

Djeca se trebaju baviti i tjelovježbom te što više boraviti na zraku. Zdrava fizička aktivnost potiče proizvodnju bijelih stanica, a svjež zrak jača imunitet. Osim što ćete boravkom u prirodi, s djetetom provesti kvalitetno vrijeme, na taj način ćete i potaknuti razvoj imunološkog sustava kako bi se vaš mališan uspješno obranio od bolesti koje svakodnevno vrebaju.