Hemoroidi kod djece i mladih

Hemoroidi su moderno oboljenje koja napada od 50% do 80% pučanstva barem jednom u životu.

hemoroidi

To su normalno prisutne ali natečene žile što okružuju anus i donji rektum, koje se prilikom naprezanja rastežu i istovremeno upale, krvare i tromboziraju. Javljaju se kod osoba svih životnih dobi, pa tako i kod djece i mladih. Prilično siguran znak hemoroida je pojava krvi na toaletnom papiru ili svježa krv nakon stolice.

Razlikuju se vanjski i unutarnji hemoroidi. Vanjski hemoroidi su maleni, okrugli, rijetko bolni čvorovi koji se lako upale i krvare, ali uz pojačanu higijenu i dijetu najčešće spontano zacijeljuju.

Unutrašnji hemoroidi su mnogobrojni, nepravilnog oblika, mekani, ljubičaste boje te prekriveni tankim slojem sluzi. I najmanja trauma uzrokuje njihovo krvarenje i upalu. Često izazivaju svrbež i sluzav iscjedak iz anusa. Kašalj, kihanje i sjedenje mogu izazvati jako bol kod osoba s unutrašnjim hemoroidima. Moguće su i komplikacije kao što su tromboza, infekcija, gnojna upala, procjep analnog otvora uz svrbež, iscjedak i krvarenje.

Uzrok hemoroida je pritisak na male krvne žile koje ukružuju anus i donji rektum. Pritisak uzrokuje:

- Nepravilan rad crijeva zbog loše prehrane. Pravilnom prehranom te povećanim unosom voća (pogotovo bobičastog voća), povrća, integralnih žitarica i vode može se uspostaviti normalan rad crijeva.

- Pritisak na zdjelicu, najčešće kod trudnoće i poroda. Nakon poroda, hemoroidi se najčešće spontano povuku.

- Prekomjerno sjedenje ili stajanje.

- Dizanje tereta.

- Moderni WC-i. Zbog nepravilnog položaja kod pražnjenja crijeva, moderni wc-i ne odgovaraju fiziologiji našeg tijela te pogoduju nastanku hemoroida.

- Kronični proljev.

- Zatvor.

- Pretilost.

Prevencija je najbolji lijek u slučaju hemoroida. Redovita i obavezna higijena te pravilna prehrana sprječavaju nastanak i osiguravaju brži oporavak.

Kod pojave hemoroida djetetu poslužite mekinje, jabuke, kruške, repu, kupus, brokulu, mahunarke, cjelovite žitarice, voće i povrće, neka pije puno tekućine, svakodnevno pojede najmanje jedan kuhani obrok. Smanjite konzumaciju crvenog mese, mesnih prerađevina, procesuirane hrane i čokolade. Ako dijete nije previše aktivno, osmislite mu fizičku aktivnost u kojoj je uživati, a ujedno puno učiniti za svoje sveopće zdravlje.

Odrasli trebaju izbjegavati kavu, alkohol, agresivne začine kao što su papar i crvena paprika.

Liječenje hemoroida se temelji na higijeni, antihemoroidnim sredstvima, kremama, čepićima koji brzo smiruju simptome te promjenom načina života. Sve se više hemoroidi liječe uz pomoć biljaka. Neke od njih su neem (pomaže radu crijeva i sprečava zatvor), nagkesar (smanjuje popustljivost kapilarnog sustava i smiruje podraženi probavni sustav), berberis (stimulira normalan rad crijeva), glatki brest i divlji kesten.

No kao i kod drugih oboljenja nikako ne propisujte sami terapiju djetetu, već se obavezno konzultirajte s djetetovim pedijatrom.