Gljivične infekcije kod malih astmatičara

Inhalacijski kortikosterodi najefikasniji su oblik liječenja astme. Njihovom primjenom, lijek izravno ulazi u pluća i djeluje trenutno, a djeci su najjednostavniji za korištenje.

Boy with respiratory system illness

Pomoću njih je moguće primijeniti znatno manju dozu lijeka kojim se postiže jednaka učinkovitost kao i kod primjene većih doza tableta.

Iako roditelji često strahuju kako će rana i dugotrajna primjena kortikosteroida negativno utjecati na djetetov razvoj te prouzrokovati pojavu dijabetesa ili pretilosti, upravo je izbjegavanje i samostalno prekidanje terapije najveći uzrok proširenja upale u kasnijoj životnoj dobi.

Ipak, oralna primjena steroida uzrokuje jednu prilično neugodnu i teško istrebljivu nuspojavu. Gljivične infekcije usne šupljine česte su kod svih astmatičara, a posebno kod male djece čiji se imunološki sustav još uvijek privikava na upalnu bolest.

Gljivica candida albicans prirodno nastanjuje ljudsko tijelo, ali njezino gomilanje uzrokuje infekcije i tegobe koje se kreću od jedva primjetnih do težih simptoma.

Budući da tek 10 do 30% raspršenog lijeka stigne do pluća, ostatak se zadrži u ustima, grlu, na nepcu i na jeziku. Česta primjena steroida, kao i bilo kojeg drugog lijeka ili antibiotika, narušava prirodnu ravnotežu, u ustima prisutne gljivice, koja onda uzrokuje infekciju. Stvaranje bijelih, sirastih naslaga unutar djetetovih usta pokazatelj je oralne kandidijaze.

Obavezno korištenje babyhalera ili volumatica

Bilo da je riječ o liječenju oralne kandidijaze ili njezinoj prevenciji, neka dijete nakon svakog korištenja pumpice, dobro ispere usta. Ako je u mogućnosti, dobro bi bilo i da opere zube te gumenim dijelom iščetka jezik.

Najučinkovitija prevencija oralnih gljivičnih infekcija je upotreba pomagala (komora) za lakšu primjenu pumpica pri svakoj terapiji kortikosteroidom.

Uzimanje lijeka isključivo preko pumpice može biti nepraktično jer valja znati iskordinirati potisak i udah, a djeci je teško objasniti tehniku disanja koju pritom moraju prakticirati. Komore za udisanje pomažu da se lijek pravilnije i u punijoj dozi unese u pluća.

Do pete godine života obavezno je korištenje babyhalera prilikom raspršivanja lijeka. Dojenčad i mala djeca nisu u stanju sama uzimati lijek pa im se komora ne stavlja u usta već se plastičnom maskom prislanja na usta i nos. Babyhaler ima dvostruki ventil koji djetetu omogućuje da normalno diše u komoru i pri udahu uvlači lijek u pluća, dok se pri izdahu zrak preusmjerava van komore.

Djeca starija od pet godina, pri primjeni lijeka mogu koristiti volumatic, komoru sličnu babyhaleru, ali bez maske za nos. Udisanjem kroz volumatic, povećava se primjena lijeka izravno u pluća i izbjegava njegovo zadržavanje u usnoj šupljini, što može uzrokovati pojavu gljivica.

Rad na imunitetu

Dobar imunitet ključ je u borbi s kroničnim bolestima, a gljivične infekcije česće su kod djece oslabljenog imunološkog stanja.

Candida albicans obožava šećere i jednostavne ugljikohidrate pa je važno regulirati unos slatkiša i namirnica bogatih kvascem i brašnom. Djetetu, za vrijeme infekcije, ograničite i unos zdravih slatkiša kao što su suho voće ili med, a umjereno valja davati i kravlje mlijeko.

Nekoliko je studija pokazalo pozitivan utjecaj prirodnih i tvorničkih probiotika na poboljšanje imuniteta pa djetetu ponudite namirnice bogate dobrim bakterijama kao što su ukiseljeno povrće, prirodni kefir ili jogurt obogaćen probiotičkim bakterijama. U ljekarnama je moguće nabaviti i probiotičke tekućine ili praškove, jednostavne za primjenu kod male djece.

Budući da je riječ o alternativnim metodama liječenja, vodite računa da se o svakoj dodatnoj terapiji, makar i prirodnoj, posavjetujete s liječnikom kako biste bili sigurni da neće doći do negativne interakcije s primarnom terapijom.