Djeca kao pasivni pušači

Koliko ste puta samo bili u situaciji da sa svojim djetetom boravite u prostoriji gdje nekoliko ljudi puši, a vi, iako ne pušite, imate osjećaj kao da ste popušili nekoliko cigareta?

pušenje1

Trebate znati da, iako niste pušili, bili ste pasivni pušači, a udisanje dima cigareta drugih pušača, može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme i vašem djetetu. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je blizu 700 milijuna djece ili skoro svako drugo dijete na svijetu, izloženo pasivnom pušenju odraslih. Primjerice, dijete koje provede 1 sat u zadimljenoj prostoriji s nekoliko pušača ili u zatvorenom automobilu s jednim pušačem udahne toliko štetnih kemikalija kao kad pušač sam popuši 10 ili više cigareta. Samo 15% duhanskog dima udišu sami pušači, ostalih 85% odlazi u zrak kao “dim iz druge ruke.” Djeca pasivnim pušenjem, kao i pušači direktnim udisanjem, unose u organizam 4000 različitih kemijskih sastojaka duhanskog dima štetnih za zdravlje. Prema podacima Europske unije duhanski dim iz okoliša smatra se drugim najčešćim uzrokom izloženosti kancerogenima, nakon solarnog zračenja.

Najveću ulogu u izloženosti djece pasivnom pušenju ima pušenje roditelja koji imaju najveći utjecaj na dječju koncentraciju nikotina; više nego izlaganje duhanskom dimu izvan obiteljskog doma. Djeca čiji roditelji puše: kašlju češće nego druga djeca, imaju češće upale srednjeg uha (i uz povećanu sekreciju glavni je uzrok gluhoće u male djece), dva puta češće obolijevaju od infekcija dišnih puteva kao što su bronhitis ili pneumonija (upala pluća), skloniji su razvoju astme i češćim i ozbiljnijim asmatičkim napadajima, imaju smanjeni kapacitet pluća, imaju veći rizik od razvoja raka pluća i srčanih tegoba. Razna istraživanja također su pokazala da djeca koja žive u pušačkim obiteljima imaju povećani rizik za nastanak meningitisa, oštećenja mentalnog zdravlja, razvoj autizma, niske vrijednosti vitamina C u organizmu, oštećenja krvnih žila.

Što učiniti kako bi zaštitili djecu od pasivnog pušenja?

Oko 55 posto djece čiji roditelji puše, postati će i sami pušači jer je roditelj prvi uzor svojem djetetu. Pušenje je navika koja stvara psihološku i fizičku ovisnost. Ako niste nadvladali tu štetnu naviku, pokušajte voditi brigu o nepušačima oko sebe, osobito o djeci i mladima. Nemojte pušiti blizu djeteta, kada ga se hrani, kupa ili igra s njim. Nemojte pušiti u dječjoj sobi, u vozilu i ne ostavljajte djecu na čuvanje osobama koje puše. Važno je da se u prostorijama u kojima vaše dijete često boravi ne puši, a ako vam je teško prestati pušiti, radite to vani ili u posebnoj prostoriji gdje vaše dijete ne ulazi.

Najbolji način da zaštitite dijete od štetnog utjecaja cigareta jest taj da, ako ste pušač, prestanete pušiti i time ujedno budete netko na koga će se vaše dijete ugledati. Time ćete im sačuvati zdravlje i pravo na zrak bez duhanskog dima.