Trebaju li (pre)zaposlene mame osjećati krivnju?

Mame koje se nakon jednogodišnjeg boravka s djetetom moraju vratiti na posao, a mališana prepustiti brizi u jaslicama ili baka-servisu, često osjećaju laganu krivnju.

49f999aac7472

Isto osjećaju i prezaposlene mame koje više od pola dana provode izvan kuće.

Novo istraživanje moglo bi im barem malo olakšati taj mučan osjećaj, jer ono pokazuje da djeca čije majke rade izvan doma, ne pokazuju nikakve znakove emocionalnih ili razvojnih problema. Istraživanje je provelo Sveučilište u Massachusettsu, a autorica Elizabeth Harvey objavila ga je u najnovijem broju stručnog časopisa Developmental Psychology.

Za razliku od prethodnih istraživanja, dr. Harvey je promatrala čak 12.000 djece u dobi od 12 godina, odnosno od djece koja su puno starija od onih ispitivanih u ranijim studijama.

Istraživači su otkrili da postoje neke razlike u ponašanju između djece čije majke su kod kuće i djece čije majke svakog dana odlaze na posao i to u dobi od 3 ili 4 godine, ali te razlike definitivno nestaju kada djeca uđu u predtinejdžersko životno razdoblje. Isto tako, razlike u uspjesima u školi nestaju oko 10. godine, a razlike u jezičnom izražavanju do 12. godine.

Razlike postoje ovisno o dva čimbenika: (1) koliko se brzo majka vraća na posao nakon porodiljnog i (2) koliko sati tjedno provodi na poslu. Dr. Harvey je otkrila kako se emocionalni i razvojni problemi pojavljuju i duže zadržavaju u slučajevima kada se majka brzo nakon poroda vratila na radno mjesto i kada je veći broj sati provodila na poslu.  

Ono što je mnogo važnije jest pvezanost majke i djeteta tj. kvaliteta njihova odnosa kada provode vrijeme zajedno te kvalitetna briga i njega djeteta kada majka nije s njime.

Kakvu ulogu u svemu imaju očevi, nije navedeno.
(JK, Izvor: parent.net)