Svaka druga osoba smatra da je fizičko kažnjavanje djece ponekad opravdano

Povodom Međunarodnog dana odgoja bez batina koji se obilježava 30. travnja udruga Hrabri telefon predstavila je rezultate istraživanja o stavovima o tjelesnom kažnjavanju djece.

Djecak_Pixabay

travnja udruga Hrabri telefon predstavila je rezultate istraživanja o stavovima o tjelesnom kažnjavanju djece. Istraživanje je provedeno tijekom kolovoza prošle godine u sklopu projekta "Od politike do stvarnosti – promjena stavova i praksi od tjelesnog kažnjavanja do mjera za zaštitu djece."

Rezultati istraživanja

Istraživanje u koje je bilo uključeno 500 sudionika pokazalo je da svaka druga osoba fizičko kažnjavanje smatra opravdanim u nekim situacijama, ali da se generalno ne bi trebalo koristiti. Njih 39 posto smatra da se ono nikada ne bi trebalo koristiti, a 34 posto ispitanika ističe da tjelesno kažnjavanje ne bi trebalo zabraniti roditeljima u odgoju djece. Fizičko kažnjavanje u Hrvatskoj zakonom je zabranjeno od 1999. godine, a to ne zna 42 posto ispitanika.

    Fizičko kažnjavanje postaje naučeni obrazac ponašanja

    Na rezultate najnovijeg istraživanja osvrnula se i ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagrebaprof. dr. sc. Gordana Buljan Flander koja ističe da je u svojoj dugogodišnjoj kliničkoj praksi često od roditelja znala čuti kako govore da su batine zapravo čin pokazivanja ljubavi jer smatraju da tuku djecu za njihovo dobro.

      Rezultati ovog istraživanja Hrabrog telefona u cijelosti su dostupni za preuzimanje OVDJE.

      [PROČITAJTE JOŠ: Batine nikada nisu rješenje u odgoju! Postoje zdravije, bolje i pametnije metode]