Ne ostavljajte djecu zaključanu u vrućim automobilima

Prije mjesec dana Hrvatsku je šokirala vijest da su roditelji u Slavonskom Brodu ostavili 2-godišnju kćerkicu u vrućem automobilu koja se onesvijestila, dok su oni bili u kupovini.

4a362bcbd9274

Koje su posljedice takvog postupka po zdravlje mališana?

Zdravi razum nam govori da dijete nećemo ostaviti zaključano u automobilu na +30 stupnjeva Celzijevih, no čini se da se takve stvari ipak događaju. Ovim člankom želimo roditelje podsjetiti što se događa s dječjim organizmom na tako visokim, odnosno uzavrelim temperaturama.

Zagrijavanje vozila


Prozori na automobilu propuštaju sunčevu radijaciju odnosno zagrijavanje predmeta obasjanih sunčevim zrakama. Prednja maska u automobilu, volan ili crna sjedala mogu doseći zagrijanost od 82 do 93 stupnja Celzijevih i stvoriti pravu opeklinu na koži.

Temperatura zraka u automobilu u samo 60 minuta može narasti za 10 stupnjeva, pa ako je vani 35 stupnjeva, u autu može biti i 45 stupnjeva Celzijevih, pokazala su istraživanja.  

Hipertermija dječjeg organizma


Toplotni udar prva je fizička reakcija djeteta (i odraslih) kada zagrijanost tijela prijeđe 40 stupnjeva Celzijevih i tijelo toplinu ne umije regulirati prirodnim putem. Simptomi toplotnog udara su: vrtoglavica, dezorijentacija, zbunjenost, uznemirenost, tromost, napadaj, suha opečena koža, nesvjestica, ubrzano kucanje srca, halucinacije.   

Visoka temperatura tijela uzrokuje propadanje i uništavanje stanica organizma, pa može doći do zatajenja vitalnih organa.

Termoregulatorni sustav u dječjem organizmu na nešto drugačiji način regulira temperaturu tijela nego kod odraslih, pa se dječji organizam zagrijava 3 do 5 puta brže nego odrasli.

Sigurnosne mjere


Nikada ne ostavljajte dijete u vozilu. Čak niti na minutu!

Zaključavajte automobil pa čak i ako vam je parkiran pred nosom u dvorištu. Sakrijte ključeve od auta i naučite djecu da se ne igraju oko auta ili u autu.

Statistike i kazne


U SAD-u svake godine umire čak 40-tak djece ostavljene u automobilu koji se ubrzo pretvori u pravu pećnicu. Kazne u Americi su novčane i prekršajne te dosežu i 20.000 dolara. U Hrvatskoj roditelji mogu za zapuštanje djeteta odgovarati zatvorskom kaznom ili im se može samo izreći mjera upozorenja. Sve ovisi o tome je li se to dogodilo jednom ili se roditelj češće tako ponaša te jesu li se dogodile posljedice opasne po zdravlje i život djeteta.

(JK)