Najčešće greške u odgoju i kako ih izbjeći

Roditeljstvo je vještina koja se uči usput i nikad do kraja ne može usavršiti. Na roditeljstvo vas u potpunosti ne može pripremiti ni jedna knjiga, savjeti ili priručnik.

531eecbd175b0

Biti roditelj znači svakodnevno učiti s djetetom koje odgajate. Pritom ponekad pogriješiti i nije čudno, no važno je znati prepoznati vlastite pogreške i ne ponavljati ih, a posebno ne dozvoliti greškama da na imaju negativan utjecaj na dijete.

Kako su djeca u svom razvoju izrazito krhka, ne samo fizički već posebno i psihički, i najmanji znak nehotičnog roditeljskog neadekvatnog komentara može ih trajno povrijediti. Iako vi kao roditelj to niste planirali, djeca ponekad komentar koji se vama možda ni ne čini toliko nepovoljan shvaćaju kao "kraj svijeta" i kao takav im se trajno urezuje u sjećanje i stvara nove obrasce ponašanja i razmišljanja. Jasno, roditelji kasnije uglavnom shvate sve loše strane izrečenog, ali ono što je jednom izrečeno više nema povratka, a kako do toga ne bi ni došlo donosimo vam kratak popis najčešćih roditeljskih pogrešaka koje bi bilo dobro izbjeći.


1.) Nemojte hvaliti djecu samo kad uspiju

Djeci svakako treba pohvala bilo za dobar uspjeh u školi, izvanredan trud u izvanškolskoj aktivnosti ili pomaganju kod kuće, no nemojte ih hvaliti samo i ako su uspješni u nečemu već hvalite i trud koji su uložili u postizanje cilja. Pohvale upućivane samo kad su uspješni mogu dovesti do razvoja ličnosti u anksiozne perfekcioniste koji se neće znati zadovoljiti s ničim manjim od savršenstva u uspjehu. Važnije je da djecu motivirate ka uspjehu i navedete ih na pravi put te da ih naučite kako da određenom zadatku pristupe sa željom da uspiju radi sebe, a ne radi vas i vaših pohvala.

2.) Izbjegavajte "blijede" i jednolične komplimente

Jedna od najvećih grešaka roditeljstva je davanje konstantno istih, jednoličnih komplimenata djeci, poput "dobro si to napravio/la". Slušajući stalno istu vrstu i ton pohvale, djeca više neće biti sigurna jesu li zaista učinila nešto dobro ili su pohvalu dobila tek toliko, "reda radi". Ovako bi mogli izgubiti daljnju motivaciju za učenje novih stvari jer osjećaju da ne primaju konstruktivne pohvale i da su roditelji zapravo nezainteresirani za njihove aktivnosti i uspjehe.

3.) Ne ističite greške

Naravno da djeca griješe i to često. Greške nije preporučljivo konstantno isticati i predbacivati, jer bi takav način kod djece mogao izazvati potpuni kontraefekt od očekivanog i smatrat će da sve rade krivo te da izrazito teško mogu roditelje učiniti sretnima. To bi s vremenom moglo dovesti do prestanka traženja roditeljskog odobravanja ili traženja savjeta i općenito do smanjenja komunikacije na relaciji roditelj-dijete.

4.) Ne uspoređujte dijete s drugima

Nikad, ali nikad ne uspoređujte vještine ili uspjeh u školi vašeg djeteta s drugom djecom. Ovo je jedna od čestih pogrešaka u roditeljstvu, ali i jedna od najvećih. Ovakvim uspoređivanjem vaše dijete moglo bi se osjećati beznačajnim i nedovoljno dobrim, a moglo bi i početi vas uspoređivati s drugim roditeljima. Vaše dijete možda i nije dovoljno uspješno u nekim elementima kao što ste vi možda od njega očekivali, ali sigurno ima neke druge još neotkrivene, ali i otkrivene sposobnosti na koje se treba usmjeriti i koje će vas učiniti ponosnima i sretnima.

5.) Ignoriranje škole i školskih obaveza

Škola, školski dani i obaveze koje donosi mogu biti ponekad i opterećenje u životu djece. No, uz prihvaćenje postojanja obaveza i razne promjene koje donosi u život djeteta, ne zaboravite saslušati dijete ako vam se obrati s problemima koji ga možda muče, a vezani su uz neko drugo dijete u školi ili nastavnika. Vama možda ne djeluju toliko važni, ali vašem djetetu u tom trenutku mogu predstavljati najveći problem s kojim se ikad susrelo.

6.) Nepoticajni komentari

Nikad, ali nikad, djetetu ne govorite nepoticajne komentare poput da je "bezvrijedno ili na sramotu" ili isticati "da nikad ništa neće postići u životu". Takvi komentari mogli bi obilježiti djetetov život i utjecati na neke kasnije odluke u životu i nikad ne mogu donijeti ništa dobro. Osim što će se djeca doista osjećati bezvrijedno i manje vrijednima od vršnjaka, vjerojatno će to utjecati na njihov osjećaj pripadnosti odnosno težu integraciju u društvo i sklapanje prijateljstva.

7.) Prevelika očekivanja

Jasno, vaša djeca su pametna i očekujete da će kada odrastu biti najmanje Einstain pa ih zatrpavate s tisućama izvanškolskih aktivnosti. No, takva vrsta očekivanja mogla bi se obiti u glavu i vama i djetetu ako se osjeti preopterećenim. Ne očekujte previše i dozvolite djetetu da si samo postavi granice mogućeg, a od vas se očekuje samo podrška i motivacija. Samo na taj način ćete održati međusobnu harmoniju odnosa zadovoljnog roditelja i djeteta.

8.) Pretjeranost u zaštiti

Vaše dijete uvijek treba vašu zaštitu i sigurnost, no nemojte pretjerivati, a to se posebno odnosi na tinejdžersko razdoblje. Pokušajte biti prijateljski - roditeljsko usmjeren roditelj koji daje dovoljno zaštite, ali ne kontrolira dijete u potpunosti. Ovakav odnos može donijeti samo dobro u vaš odnos s djetetom koje će u vama prepoznati osobu od povjerenja i zaštitnika kojem se u potpunosti može povjeriti. Pokušajte se staviti u njihovu poziciju jer ipak, i vi ste jednom bili tinejdžer.

9.) Zahtjevi bez pokrića

Ako želite djetetu objasniti nedostatke pušenja i pušačkog načina života uz sve negativnosti koje donosi, morate biti vjerodostojni. Ako i sami pušite, teško da će vas dijete shvatiti ozbiljno i prihvatiti vaše savjete.

10.) Ne dozvolite im da odustanu kad stvari postanu prekomplicirane

Kroz život će se vaše dijete susretati s mnoštvom teških i na prvi pogled neriješivih situacija. Najvažnije je da mu još u ranom djetinjstvu usadite upornost i vjeru u vlastite mogućnosti. Snažan um i vjera u mogućnosti koje ste mu, vi kao roditelji pomogli savladati, zauvijek će ga pratiti kroz život i poticati na uspjeh.