Brbljanje na mobitel odvraća pažnju djece u prometu

Roditelji najčešće djeci kupuju mobitele kako bi im mališani uvijek bili dostupni, odnosno radi njihove sigurnosti.

497dde48d46ba

No, nova istraživanja pokazuju da brbljanje na mobitel povećava rizik od stradavanja djece u prometu, koja zbog manjka pažnje ne gledaju cestu i automobile.

Djeca bi trebala pospremiti mobitele i završiti razgovore u trenutku kada se počnu kretati pločnikom, uz cestu ili kada prelaze cestu, izjavio je David Schwebel, profesor i zamjenik voditelja katedre za psihologiju na sveučilištu University of Alabama, koji je sudjelovao u provođenju istraživanja.

Istraživanje je pokazalo da se starija djeca i iskusniji korisnici također nekoordinirano kreću tijekom telefoniranja, dok maloj djeci korištenje mobitela potpuno remeti pažnju i to u fazi kada tek uče prelaziti cestu samostalno. Cilj istraživanja je upozoriti roditelje da nauče djecu sigurnom ponašanju u prometu.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Pediatrics, a objašnjen je i tijek istraživanja. Znanstvenici su promatrali 77 djece predtinejdžerske dobi u kretanju umjetno stvorenim raskrižjem. Djeci je dozvoljeno da se unaprijed upoznaju s raskrižjem tj. scenografijom, nakon čega su zamoljeni da pretrče kroz simulaciju prometa 12 puta. Od tih 12 puta, djeca su u 6 navrata razgovarala na mobitel kada su prelazila cestu. S djecom su tijekom razgovora na mobitel pričali istraživači, te im postavljali neobavezna pitanja poput "Koja je tvoja omiljena TV serija?" ili "Kako se najčešće zabavljaš?".

Znanstvenici su otkrili da djeca koja razgovaraju na mobitel imaju 43% veću šansu da ih udari automobil ili da se dovedu u takvu situaciju, nego djeca koja nisu razgovarala na mobilni telefon. Mjerilo se i koliko puta dijete podgleda lijevo i desno prije zakoračenja na prometnu ulicu i taj je postotak pao za 20% kod djece koja su pričala na mobitel. Rezultati su bili jednaki bez obzira na spol djeteta.
Iako je istraživanje provedeno na umjetnom simulatoru, rezultati su bili isti i tijekom testiranja u stvarnom gradskom prometu.

Djeci ne treba oduzimati mobitele ili im zabranjivati čavrljanje kada su na otvorenom općenito, već bi ih roditelji trebali učiti da razgovore završe prije ulaska u prometno područje, poručuju istraživači. Mobiteli su više korisni, no što su štetni, ali treba ih koristiti na siguran način.

Druga ometanja pažnje, kao što je razgovor s prijateljima, pisanje SMS-ova ili slušanje glazbe na mp3 playeru, mogu također uzrokovati probleme u prometu kod male djece. Upravo ovim utjecajima i ponašanju djece u prometu, posvetit će se novo istraživanje na  University of Alabama.
(JKo)