Trend savršenog majčinstva: u redu je i dozvoliti i "nesavršenosti"

Iako se većina mama slaže da je biti mama najljepša stvar na svijetu, ujedno je i najizazovnija, dinamična i ponekad fizički i emocionalno iscrpljujuća.

zamišljena žena_pixabay

Briga i odgoj o mališanu, majke ponekad dovodi do spoznaje granica fizičke i psihičke iscrpljenosti unatoč tome što je to najljepši posao na svijetu. Odmor je ponekad potreban i mamama, a isti si ponekad ne mogu priuštiti jer poznato je, mame nemaju radno vrijeme, a ponekad, mame ne žele priznati da im je potreban odmor i malo vremena koje je nužno iskoristiti u vremenu za sebe kako bi "napunile baterije" za nove izazove.

Ako se ponekad osjećate da bi barem na kratko rado promijenili okolinu ili otišli u šetnju u miru i tišini sa svojim mislima - to je u redu. Ne znači da ste loša majka ili manje volite svoje dijete ako poželite trenutak za sebe i svoje potrebe. Dozvolite si razmišljanje poput "dozvoljeno je biti nesavršena majka", "dozvoljeno je tražiti pomoć", "u redu je ponekad i ne uživati u majčinstvu" ili "u redu je da sam si ja ponekad i dalje na prvom mjestu". Ovakve misli samo daju do znanja da i previše, ponekad i više no što možete ulažete u majčinstvo i skroz je u redu da vam treba predah. Osvježene i odmorne majke još više će biti od koristi i spremnije na majčinske izazove.

Dozvoljeno je biti "nesavršena" majka

Majke su u današnje vrijeme pod velikim stresom i pritiskom okoline. Svi njihovi majčinski potezi stalno su propitivani i osuđivani. Mnoge od njih zbog savjeta i očekivanja okoline ponekad ne stignu ni udahnuti jer nisu sigurne da li su neki majčinski zadatak napravile "dovoljno dobro" ili prihvatljivo po društvenim normama. Ako majka doji ili po nekim standardima doji predugo zasigurno će biti komentirana, ako pak dijete hrani adaptiranim mlijekom zasigurno ima dobre razloge zašto. Zašto je dijete kao prvu dohranu jelo kašicu od mrkvice, a ne od jabuke ili žitarica? Komentara će zasigurno biti. Nitko ne bi trebao imati mišljenje zbog nečije odluke, koja je zasigurno donesena u najboljoj namjeri za dijete. No, mišljenja su razna, a neke majke im podliježu. U svemu traže savršenstvo koje diktira okolina. Savršenstvo u roditeljstvu. Moderno društvo teži polariziranom roditeljstvu; ili to radiš dobro ili ne. A da li radiš ili ne radiš dobro, ovisi s kim trenutno razgovaraš, koju knjigu ili članak čitaš, koju emisiju trenutno gledaš.

No ovdje postoji samo jedna istina: roditeljstvo se ne može "odraditi" savršeno. Ne postoji savršenstvo u roditeljstvu i ono nije moguće postići. Roditelji svoj posao odrađuju jedino sa srcem i instinktom koji ih vodi prema onome što smatraju da je najbolje za njihovo dijete. Super (savršeni) roditelji ne postoje. Djeci trebaju roditelji puni ljubavi i brižnosti, ali ne i savršeni roditelji u stalnom postizanju nametnutog ultimativnog cilja društva - "savršenstva".

U redu je promijeniti mišljenje

Ako ste još u trudnoći čvrsto odlučili da ćete dojiti i da ništa drugo ne dolazi u obzir, a situacija nekoliko tjedana nakon poroda ide nizbrdo i prisiljeni ste koristiti adaptirano mlijeko - to je skroz ok. Ne znači da ste loša majka. Također ne znači da ste loša majka ako se promijenili mišljenje. U tom trenutku djetetu morate pružiti ono što mu je najpotrebnije, a to je hrana. Dojite li ili hranite dijete putem bočice jednako je u redu, a time što se sami odlučili da je u redu promijeniti mišljenje znači da brinete o svom djetetu i njegovim potrebama.

Promjena mišljenja u bilo kojoj stavki u odgoju djeteta je ok. Isprobali ste, nije uspjelo, sada treba pokušati drugačije. Promjena mišljenja ne znači i neuspjeh.

Dozvoljeno je tražiti pomoć

U trendu težnje postojanja mitske "savršene" majke prihvaćanje ili posebno traženje pomoći drugih ne dolazi u obzir. Pojedine majke su preponosne, pojedinim jednostavno ne dolazi obzir jer "savršene" majke mogu i stižu sve samostalno, a pojedine se jednostavno nauče živjeti u hrpi posla i obaveza, pa već sve navedeno smatraju normalnim te ne vide problem ili potrebu za pomoći. Majčinstvo ne mora biti izolirani otok. Zatražite ili prihvatite ponuđenu pomoć, posebice ako imate više od jednog djeteta i jednostavno više ne stižete obaviti sve dnevne obaveze, a već ste zaboravili kako je to popiti kavicu u miru. Dijete vam sigurno neće zamjeriti što ste ga na par sati ostavili kod bake i djeda, tete ili susjede, ili na kraju, tete čuvalice.

Ne mora se uživati u baš svakom trenutku majčinstva

Iako nam i mediji i društvo vole prezentirati samo pozitivne i lijepe strane, uvijek se zalomi i poneki trenutak koji nas u majčinstvu ne oduševljava. I to je također u redu i to treba prihvatiti bez grižnje savjesti. Dogode se i trenutci u kojima vaše dijete uživa, no vi ga ne možete prožvakati, ali zbog djeteta vi ćete to i ponoviti iako ne uživate. Svaki trenutak u majčinstvu ne mora biti poseban za majke, ali dijete će to bez obzira biti. Ove dvije stvari ne isključuju jedna drugu. U nekim situacijama više je radosti za majku, u nekima za dijete, ali sve je to dio cijelog paketa u kojem se ne treba uvjeravati da uživate u baš svakoj sekundi. Osim ako zaista uživate.

Dozvoljeno mi je staviti se na prvo mjesto

Da li je zaista? Iako je većina nas ove tvrdnje duboko u sebi zaista svjesna, često se zaboravlja i stavlja u stranu. Mame, nikad nemojte svoje fizičko ili psihičko zdravlje ostavljati po strani. Da, od kad stigne mališan život se iz temelja mijenja, kao i naši prioriteti te je ponekad zaista teško razmišljati o sebi i vlastitim potrebama, ali u slučaju narušena zdravlja roditelja, izravno je ugroženo i dijete te mogućnost brige o djetetu.

Važno je da si roditelji, s vremena na vrijeme, uzimaju sitne "pauze" koje ih ispunjavaju i koje im pune baterije, pa bilo to samo i pola sata, jer u suprotnom nije pitanje "ako" nego "kada" će "pregorjeti" u silnim nastojanjima postizanja ideala savršenstva. Zapamtite da uzimanje pauze nije posustajanje, već samo jedan korak nastajanja boljim roditeljem, ali i prihvaćanje sebe samog kao odgovorne osobe koja i dalje sebi treba biti na prvom mjestu zbog potreba svoje djece.