Kako pripremiti ljubimca na dolazak bebice na svijet?

Mnoge obitelji odlučuju se u svoj dom dovesti kućnog ljubimca, najčešće psa ili mačku.

ljubimci i djeca_Pixabay

Nakon toga često slijedi zbližavanje djece i novog člana obitelji, te učenje mališana kako postupati s ljubimcem. Međutim, što kada je situacija obrnuta? Kako ljubimca pripremiti na dolazak bebice na svijet?

Velike su šanse da je vaš ljubimac – pogotovo ako ga imate dulje vrijeme – naviknuo biti u centru pozornosti. Maženje u bilo koje doba, duge šetnje, spavanje u bilo kojem dijelu stana ili kuće – sve to predstavljalo je njegovu rutinu koja se s dolaskom djeteta na svijet odjednom mijenja i može predstavljati šok za bilo koju životinju.

Kada ste životni prostor opremili po mjeri bebice koju nestrpljivo iščekujete, pred vama je možda još jedna velika zadaća – pripremiti i svog četveronožnog prijatelja. Uz malo truda, vaš mališan i ljubimac vrlo će brzo postati najbolji prijatelji.

Ljubimac u društvu male djece

Ako imate priliku, prije dolaska djeteta na svijet probajte svog ljubimca što više izlagati upravo – klincima. Pozovite prijatelje ili rođake koji imaju malu djecu kako bi se mačka ili pas mogli priviknuti na njihovo prisustvo. Ali i na pokoje vrištanje, trčanje i sve ono što će im dolaskom bebice postati svakodnevica.

Zapamtite kako nikada ne smijete ljubimca ostaviti samog s bebom. Koliko god se ponekad čini kako su pas ili mačka odlično prihvatili društvo mališana, njihove reakcije često mogu biti nepredvidljive. Stoga, neka oprez uvijek bude na prvom mjestu.

Miris je nešto po čemu životinje na prvu prepoznaju svog vlasnika, stoga je važno ljubimca na vrijeme upoznati s bebinim mirisom. Prije „službenog“ upoznavanja – puštanja životinje blizu novorođenčeta – probajte ju naviknuti na njegov miris. Uzmite komad odjeće ili dekicu koja je bila u doticaju s bebicom i prinesite ljubimcu da ju onjuši. Dobra je taktika to činiti nekoliko dana zaredom, te tek tada pustiti ljubimca u blizinu mališana. Do tada bi mu njegov miris već trebao biti poznat, što umanjuje šansu za neželjene reakcije.

Ulaganje u ljubimca

Ljubimci ponekad mogu predstavljati poveći trošak. Od rutinskih pregleda i cijepljenja, pa sve do nepredviđenih ozljeda. Ako ste do sada sve ove situacije već prošli, vjerojatno vam je poznat osjećaj kako na sve te neplanirane troškove zaboravite u prvoj igri s vašim četveronožnim prijateljem. Upravo zato biste prije dolaska djeteta trebali još malo uložiti upravo u pregled vašeg ljubimca, a kada je o psima riječ ponekad je potreban i tečaj dresure.

Rutinskim pregledom kod veterinara možete saznati postoji li išta u organizmu ljubimca što bi moglo ugroziti bebu. Od buha koje su veoma česta pojava, pa do bakterijskih infekcija koje se mogu vidjeti u krvnoj slici. Također je važno voditi računa o tome da je ljubimac uredno cijepljen.

S druge strane, mnogi psi jednostavno imaju „divlju“ stranu, koju često pokazuju upravo pred nepoznatim osobama. Bilo od straha ili jednostavno žele braniti „svoje“ ljude. Uoči dolaska novog člana obitelji nije loša ideja razmisliti i u investiranje u trening za pse. Mnoge udruge nude osnovne tečajeve „lijepog ponašanja“ - vaš ljubimac u samo mjesec dana pod stručnim vodstvom može naučiti osnovne naredbe poput „lezi“, „sjedi“, „stani“, te kontrolirati svoj poriv za lajanjem ili čak nasrtanjem na njemu nepoznate osobe. Upravo ove naredbe umanjit će šansu da ljubimac ozljedi bebicu, što se zna dogoditi nehotice i u igri.

Raspored u kući

U velikom broju domova ljubimci imaju svoje mjesto za spavanje, koje je također često upravo u spavaćoj sobi – uz krevet u kojem spavaju njegovi vlasnici. Dolaskom djeteta, većina ljudi će svom psu/mački jednostavno premjestiti krevetić u neku drugu prostoriju, budući da će mališan sada biti uz njih. Taj „zahvat“ zapravo zvuči lakše nego što jest.

Niti ljubimci nisu imuni na veće promjene koje im mogu stvoriti itekako velik stres. Upravo zato s ovakvim je promjenama najbolje krenuti malo – pomalo i dovoljno rano. Za početak mu mjesto za spavanje premjestite u drugu prostoriju preko dana. Kada primijetite kako ljubimac legne u nju bez problema ili komešanja, pokušajte mu krevetić ostaviti tamo i preko noći. Na samom početku zasigurno će biti zavijanja ili tužnog mijaukanja, no nekoliko tjedana bi trebalo biti i više nego dovoljno vremena da se navikne na svoju novu “rezidenciju“.

Zbližavanje nakon dolaska djeteta

Dolazak novorođenčeta kući za svakog roditelja znači početak užurbanih dana i mnogih neprospavanih noći. Ako vas doma čeka i ljubimac, svoje ćete umijeće multitaskinga morati prebaciti u desetu brzinu. Jasno je kako će većina pažnje biti usmjerena na bebicu, no ljubimci se u toj priči mogu osjećati zanemareno.

Najlakši način da obje strane budu zadovoljne jest da dopustite svom psu/mački da bude uz vas u trenucima dok hranite bebicu, presvlačite ju ili pak stavljate na spavanje. Umjesto držanja ljubimca podalje, ovaj pristup omogućit će relativno brzo navikavanje na novog „čovjeka u obitelji“, što može biti početak lijepog prijateljstva vašeg mališana i njegovog ljubimca.