U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta danas, 20. ožujka, održana je konstituirajuća sjednica Nacionalnog vijeća učenika, najvišega predstavničkog tijela učenika osnovnih i srednjih škola. Vijeće se sastoji od 21 člana iz 21 županije. Članovi Vijeća izvještavat će ministra o pitanjima važnim za učenike, njihov rad i rezultate u obrazovanju, predlagati mjere poboljšanja uvjeta rada u školama te pomagati učenicima u ispunjenju njihovih obveza. Nadalje, promicat će sportski duh, borbu protiv svih vrsta ovisnosti, kao i interese učenika s posebnim potrebama, poticat će i njegovati kulturu dijaloga i toleranciju, istraživački duh, inovativnost i sl.

Odlukom ministra Nacionalno vijeće učenika djelovat će u sljedećem sastavu:

1. Karlo Horvat, 8. razred OŠ V. Nazora, Daruvar, Bjelovarsko-bilogorska županija

2. Ivan Marciuš, Ekonomska i trgovačka škola Čakovec, Međimurska županija

3. Lukra Širok, Biskupijska klasična gimnazija Ruđera Boškovića s pravom javnosti, Dubrovačko- neretvanska županija

4. Ivan Vojvodić, Gimnazija Gospić, Ličko-senjska županija

5. Filip Trezner, Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac, Karlovačka županija

6. Vanesa Kovačić, Gimnazija dr. Ivana Kranjčeva u Đurđevcu, Koprivničko-križevačka županija

7. Lucija Števanović, Srednja škola Pregrada, Krapinsko-zagorska županija

8. David Kos, II. gimnazija Osijek, Osječko-baranjska županija

9. Karlo Stipić, Srednja ekonomska škola Pula, Istarska županija

10. Luka Leopoldović, Prirodoslovno-matematička gimnazija Požega, Požeško-slavonska županija

11. Lea Sečen, Gimnazija Andrije Mohorovičića u Rijeci, Primorsko-goranska županija

12. Hana Josić, Gimnazija Sisak, Sisačko-moslavačka županija

13. Matej Plivelić, Tehnička škola Slavonski Brod, Brodsko-posavska županija

14. Gabrijela Grubišić-Čabo, Gimnazija Dinka Šimunovića u Sinju, Splitsko-dalmatinska županija

15. Mario Dominik Burić, Gimnazija Antuna Vrančića Šibenik, Šibensko-kninska županija

16. Ivana Novak, Medicinska škola Varaždin, Varaždinska županija

17. Antonio Ripić, Srednja Ekonomska škola Vukovar, Vukovarsko-srijemska županija

18. Petra Ratajec, Srednja škola Stjepana Sulimanca u Pitomači, Virovitičko-podravska županija

19. Jakov Denona, Strukovna škola Vice Vlatkovića, Zadarska županija

20. Borna Škrlec, Osnovna škola Ksavera Šandora Đalskog, Sveti Ivan Zelina, Zagrebačka županija

21. Ana Iva Tomić, Prva ekonomska škola Zagreb, Grad Zagreb.

 

Za predsjednika Vijeća izabran je Luka Leopoldović, učenik Prirodoslovno-matematičke gimnazije Požega, a za njegova zamjenika Karlo Horvat iz OŠ Vladimira Nazora Daruvar.

 

U obraćanju učenicima na početku konstituirajuće sjednice ministar Željko Jovanović rekao je kako je zadatak Ministarstva stvoriti temelje potpuno nove škole, škole koja će biti modernija i kvalitetnija  od postojeće i u koju će učenici odlaziti sa zadovoljstvom.

– Od vas očekujem da date svoj doprinos unapređenju kvalitete obrazovanja i veselim se našoj zajedničkoj suradnji – rekao je ministar.  

Članove Vijeća pozdravile su i pomoćnica ministra za odgoj i obrazovanje Ankica Nježić te savjetnica   Sabina Glasovac.